Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

30. apríla 2009

Našli misku zo Západorímskej ríšeBritskí archeológovia objavili unikátnu sklenenú misku z obdobia Západorímskej ríše. Nádobu vyrobenú technikou zdobenia skla pestrofarebným kvetinovým vzorom, známou ako millefiori, našli na ...Zdieľať
BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Britskí archeológovia objavili unikátnu sklenenú misku z obdobia Západorímskej ríše. Nádobu vyrobenú technikou zdobenia skla pestrofarebným kvetinovým vzorom, známou ako millefiori, našli na starovekom pohrebisku za historickými hradbami Londýna. Miska pochádza z obdobia okolo 2. až 3. storočia nášho letopočtu a zdobí ju mozaika stoviek modrých kvetných lupienkov s bielym lemovaním. Od konca apríla vystavia vzácny nález v Múzeu Londýna v Docklands v juhovýchodnej časti britskej metropoly.


"To, že sa zachovala neporušená, je neuveriteľné," uviedla kurátorka rímskej zbierky v Múzeu Londýna Jenny Hall. Pohrebisko, ktoré podľa odhadov archeológov môže zaberať až 16 hektárov, ďalej prehľadávajú. "Nikto nevie, aké veľké naozaj je. Podľa niektorých môže zaberať až 16 hektárov, stráca sa pod cestami a budovami." Miska je podľa kurátorky jediným nálezom z obdobia Západorímskej ríše, predmety z východnej grécko-orientálnej časti Rímskej ríše, napríklad starovekej Alexandrie, sú častejšie.

Archeológovia uviedli, že keď misku našli, mala svetločervenú farbu so zložitým vzorom zasadeným do nepriehľadného červeného skla. Rumelková farba ale po vybratí z vlhkej zeme postupne vybledla, keď mokré sklo vyschlo, na okraji sa však ešte trochu farbiva zachovalo. Artefakt našli v hĺbke 2,5 až 3 metre na starovekom cintoríne v Aldgate vo východnom Londýne hneď za hradbami. Rimania podľa zákona museli pochovávať svojich mŕtvych za mestskými bránami. Miska patrila k pohrebným predmetom objaveným pri drevenej nádobe s popolom pravdepodobne bohatého Rimana z tábora rímskych légií Londinium.

SITA_Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Michal David odštartuje turné v Košiciach
<< predchádzajúci článok
iSnort Demo - iŠnup - 21. storočie digitálna doba - neskutočné

Našli misku zo Západorímskej ríše - diskusné fórum čitateľov