Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. decembra 2019

Návrh na zavedenie dlhodobého ošetrovného je v druhom čítaníNa Slovensku sa má zaviesť okrem doterajšej krátkodobej podoby aj dlhodobá kategória dávky ošetrovné, a to v trvaní 90 dní. Jej krátkodobá forma sa má zase ...Zdieľať
Na snímke NR SR. Foto: TASR Jakub Kotian
Bratislava 4. decembra (TASR) - Na Slovensku sa má zaviesť okrem doterajšej krátkodobej podoby aj dlhodobá kategória dávky ošetrovné, a to v trvaní 90 dní. Jej krátkodobá forma sa má zase predĺžiť z doterajších 10 na 14 dní. Navrhuje to ministerstvo práce v novele zákona o sociálnom poistení, ktorú posunul parlament do druhého čítania. Rokuje o nej v skrátenom režime. V rámci návrhu sa majú upraviť aj podmienky vyplácania minimálneho dôchodku podľa predchádzajúcej dohody vo vládnej koalícii.


Podmienky vyplácania a výška minimálnych dôchodkov sa od začiatku budúceho roka zmenia. Základná suma minimálneho dôchodku sa naviaže namiesto určeného percenta sumy životného minima pre jednu osobu na určené percento sumy priemernej mzdy po tom, ako prešla v parlamente novela SNS. Sociálna poisťovňa však následne varovala, že nestihne tieto dôchodky prepočítať a vyplatiť včas. Preto sa koalícia dohodla na zmenách. Aktuálnym návrhom zákona o sociálnom poistení sa má upustiť od zisťovania a zohľadňovania tzv. kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia. Hlavnou podmienkou nároku na minimálny dôchodok má byť iba dôchodkové poistenie trvajúce minimálne 30 rokov. Započítavať sa má aj obdobie dôchodkového poistenia získané v cudzine.

Navrhovaná nová dávka dlhodobé ošetrovné má kompenzovať dočasnú stratu príjmu poistenca, ktorý osobne a celodenne ošetruje chorého príbuzného, ktorý bol prepustený zo zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia. Prípadne príbuznú osobu, ktorá sa pre nevyliečiteľné ochorenie nachádza v terminálnom štádiu ochorenia alebo v štádiu na konci života.

"Prínosom navrhovanej právnej úpravy je, že nemocensky poistené osoby, ktoré vykonávajú osobnú starostlivosť v prirodzenom prostredí, a teda nemôžu vykonávať po uvedené obdobie ošetrovania zárobkovú činnosť, budú mať zabezpečený príjem dávkou zo sociálneho poistenia počas podstatne dlhšieho obdobia, ako to mohlo byť doteraz," konštatuje v návrhu rezort práce. Zároveň sa budú môcť pri výkone starostlivosti za zákonom stanovených podmienok striedať.

Vzhľadom na poznatky z aplikačnej praxe a predkladané požiadavky poistencov navrhuje ministerstvo aj predĺženie maximálneho obdobia poskytovania tzv. krátkodobého ošetrovného z doterajších 10 na 14 dní. Rozšíriť sa má aj okruh príbuzných osôb, ošetrovaním ktorých môže nemocensky poisteným osobám vzniknúť nárok na ošetrovné. "Všetky uvádzané opatrenia prispievajú k efektívnejšiemu zabezpečeniu starostlivosti o chorého príbuzného v jeho prirodzenom prostredí," predpokladá rezort práce.

Zmeny pri dôchodkoch kritizuje opozícia, podľa ktorej sa vytratí zásluhovosť z celého dôchodkového systému. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) v pléne uviedol, že je ochotný o pozmeňujúcich návrhoch rokovať. "My neriešime obsah, ale to, aby všetci, ktorí majú nárok na minimálny dôchodok, ho v januári 2020 dostali," podotkol Richter. Podľa jeho slov sa pri tejto problematike "veľa riešení" ku koncu roka nenašlo. "Toto môže byť aj dočasné. Po roku sa zhodnotí, čo je dobré, čo je zlé. Som pripravený baviť sa aj o návrhoch, ktoré by riešili vyplácanie minimálneho dôchodku od budúceho roka," podotkol Richter.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dva eurofondové operačné programy sa majú spojiť
<< predchádzajúci článok
Opozícia: Zmena podmienok pri minimálnom dôchodku naruší systém

Návrh na zavedenie dlhodobého ošetrovného je v druhom čítaní - diskusné fórum čitateľov