Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júla 2006

Návrh rezolúcie BR OSN žiada okamžité zastavenie bojovNový návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN k izraelsko-libanonskému konfliktu, ktorý v sobotu prenikol do médií, požaduje okamžité zastavenie bojov a vyslanie vojakov s mandátom OSN do južného ...Zdieľať

NEW YORK 30. júla (WEBNOVINY) - Nový návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN k izraelsko-libanonskému konfliktu, ktorý v sobotu prenikol do médií, požaduje okamžité zastavenie bojov a vyslanie vojakov s mandátom OSN do južného Libanonu. Návrh podľa agentúry AP vypracovali Francúzi, no nie je jasné, či s ním bude súhlasiť všetkých 14 ostatných členských krajín BR, ktorým ho už rozposlali. Spojené štáty doteraz žiadosti medzinárodného spoločenstva na okamžité zastavenie bojov odmietali podporiť. Podľa pozorovateľov tak chceli dať šancu Izraelu porátať sa s militantným prosýrskym hnutím Hizballáh, ktoré využíva južný Libanon na útoky na židovský štát.

Vo francúzskom návrhu rezolúcie sa uvádza, že v novovytvorenej nárazníkovej zóne na juhu Libanonu "nebude miesto pre ozbrojencov a zbrane, s výnimkou libanonských ozbrojených a bezpečnostných zložiek a medzinárodných jednotiek s mandátom OSN". Návrh rezolúcie požaduje okrem toho prepustenie dvoch izraelských vojakov, ktorých zajatie bojovníkmi Hizballáhu stálo na začiatku izraelskej ofenzívy. Ďalšou požiadavkou je odzbrojenie Hizballáhu a prevzatie kontroly nad južným Libanonom libanonskou armádou.

Oficiálne sa k návrhu francúzski diplomati zatiaľ odmietajú vyjadriť, s odôvodnením, že návrh nie je verejný. Hovorca americkej misie pri OSN Benjamin Chang v sobotu nadránom uviedol, že americká delegácia francúzsky návrh už študuje.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Izraelské útoky zrejme znemožnia Riceovej navštíviť Bejrút
<< predchádzajúci článok
Protivojnové demonštrácie v Berlíne, Paríži aj Berne

Návrh rezolúcie BR OSN žiada okamžité zastavenie bojov - diskusné fórum čitateľov