Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

30. mája 2020

Nečakané stretnutie sondy s kométou ATLAS, Solar Orbiter o pár dní preletí jej chvostomEurópska vesmírna sonda Solar Orbiter (SolO), zameraná na výskum Slnka, v nadchádzajúcich dňoch preletí chvostom kométy. Vedci sa chystajú mimoriadnu príležitosť využiť a prostredníctvom jej ...Zdieľať
sonda 676x470 30.5.2020  - Európska vesmírna sonda Solar Orbiter (SolO), zameraná na výskum Slnka, v nadchádzajúcich dňoch preletí chvostom kométy.


Vedci sa chystajú mimoriadnu príležitosť využiť a prostredníctvom jej nástrojov chcú získať dáta aj mimo plánovanú misiu. V piatok o tom informovala Európska vesmírna agentúra (ESA).

Prelet cez chvost kométy nebol plánovaný


Prelet cez chvost kométy ATLAS vedci neplánovali.

Výskumníkov z misie SolO na príležitosť upozornil Geraint Jones z britského Mullard Space Science Laboratory a oni sa rozhodli zabezpečiť spustenie štyroch nástrojov sondy, aby nazhromaždili údaje o prachu a nabitých časticiach, ktoré zanecháva kométa.

Podobné prelety cez chvosty komét podľa ESA dosiaľ zaznamenali len šesťkrát a aj to potom, ako sa to stalo.

Nečakané stretnutie s kométou


Podľa vedeckého riaditeľa ESA Günthera Hasingera toto nečakané stretnutie s kométou "poskytne misiu s jedinečnými príležitosťami a výzvami", čo je, ako tvrdí, dobré. "Šance, ako je táto, sú súčasťou dobrodružstva vedy," dodal.

Solar Orbiter vzlietol k Slnku vo februári. Sonda za 1,5 miliardy eur je vybavená kamerami a senzormi, ktoré budú okrem iného snímať póly našej hviezdy či zachytávať plazmu a magnetické pole emitované Slnkom.


Zdroj: Webnoviny.sk - Nečakané stretnutie sondy s kométou ATLAS, Solar Orbiter o pár dní preletí jej chvostom © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Nové video ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ako ho Boh povolal do politiky. Otvorene hovorí o vyháňaní Satana!
<< predchádzajúci článok
Na pláž v Anglicku vyplavilo mŕtveho vráskavca myšoka, podľa odborníkov ide zrejme o mláďa (video)

Nečakané stretnutie sondy s kométou ATLAS, Solar Orbiter o pár dní preletí jej chvostom - diskusné fórum čitateľov