Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

13. januára 2009

Nedostatok spánku zvyšuje podľa vedcov riziko nachladnutiaSpánok kratší ako sedem hodín značne zvyšuje riziko nachladnutia. Podľa amerického vedeckého tímu z Carnegie Mellon University je toto riziko oproti ľuďom, ktorí spávajú alebo majú možnosť ...Zdieľať
BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) - Spánok kratší ako sedem hodín značne zvyšuje riziko nachladnutia. Podľa amerického vedeckého tímu z Carnegie Mellon University je toto riziko oproti ľuďom, ktorí spávajú alebo majú možnosť spať osem a viac hodín, až trojnásobne väčšie. Lekári pripisujú nedostatku spánku poškodzovanie imunitného systému a znižovanie schopnosti organizmu bojovať s vírusmi spôsobujúcimi nádchu či chrípku. Jeden z predošlých výskumov však napríklad poukázal na fakt, že ľudia, ktorí spávajú v priemere sedem až osem hodín, tak najlepšie predchádzajú srdcovým chorobám. Za jeden z rozhodujúcich faktorov vedci tiež označili kvalitu spánku.


Štúdia analyzovala spánok 153 mužov vo veku okolo 37 rokov v období rokov 2000 až 2004. Každé dva týždne sa ich vedci pýtali na ich návyky súvisiace so spánkom. Výskum publikovali v odbornom časopise Archives of Internal Medicine.

Informoval o tom britský spravodajský portál news.bbc.co.uk.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Putin oznámil, že bude v stredu v Moskve rokovať s Ficom
<< predchádzajúci článok
Štát vráti Slovnaftu peniaze zrejme zo štátnych aktív