24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2010

07. mája 2010

Nemci pred rekordnou návštevou zdolali USA

Hokejisti Nemecka zvíťazili v otváracom stretnutí 74. majstrovstiev sveta pred rekordnou návštevou 77 803 divákov na štadióne v Gelsenkirchene nad tímom USA 2:1 po ...

ms Foto: SITA/AP

GELSENKIRCHEN 7. mája (WEBNOVINY) - Hokejisti Nemecka zvíťazili v otváracom stretnutí 74. majstrovstiev sveta pred rekordnou návštevou 77 803 divákov na štadióne v Gelsenkirchene nad tímom USA 2:1 po predĺžení. Nemci sa postarali o prvé menšie prekvapenie šampionátu, o ich víťazstve rozhodol v 21. sekunde predĺženia Felix Schütz. Paradoxne, na futbalovom štadióne nerozhodol nemecký útočník strelou hokejkou, ale odrazom puku od jeho nohy.

Úroveň stretnutia čiastočne poznačila kvalita ľadovej plochy vo Veltins Arene. Aj napriek májovému počasiu sa ju síce Nemci snažili pripraviť čo najlepšie, k dokonalosti však mala ďaleko. Po opatrnej prvej tretine otvoril skóre stretnutia v 26. min Wolf, ktorý dostal ideálnu krížnu prihrávku cez bránkovisko od Marcela Müllera a do odkrytej bránky už nemal problém zasunúť puk. Američania sa zobudili až v tretej tretine, po tlaku vyrovnal Ryan Carter. Oba tímy si vytvorili niekoľko šancí, ale skórovať sa im už nepodarilo. Rozhodnúť muselo predĺženie, ktoré sa hralo iba 21 sekúnd. Američanom sa nepodarilo natiahnuť šnúru víťazstiev v prvých zápasoch na MS na šesť v rade.

Stretnutie sa svojou návštevnosťou zapíše do Guinnesovej knihy rekordov. V Gelsenkirchene sa zišla na tribúnach najvyššia návšteva v histórii (77 803). Doterajší rekord držal súboj na Spartan Stadium v East Lansingu v Michigane medzi tamojšími univerzitami University of Michigan a Michigan State University, ktorý pred deviatimi rokmi navštívilo 74 452 fanúšikov.

V piatok večer v Gelsenkirchene prekonali aj rekord v počte divákov na jednom zápase pod zatiahnutou strechou. V Michigane sa pred deviatimi rokmi hralo na otvorenom štadióne pod holým nebom. Pod zatiahnutou strechou bola doteraz najvyššia návšteva 10. apríla 2010 na zápase I. divízie univerzitnej NCAA na Ford Fielde v Detroite, kde sa stretla domáca univerzita Wisconsin s Boston College.

Nemeckí organizátori MS v hokeji pôvodne hovorili, že kapacita tribún bude 76 152 divákov, napokon do Veltins Areny prišlo o vyše tisícku divákov viac. Vzhľadom na záujem totiž vpustili fanúšikov aj na miesta na státie pri ľadovej ploche.

Súčasný rekord nemusí mať dlhé trvanie, v Michigane chcú 11. decembra získať stratený primát a obe univerzitné mužstvá môžu nastúpiť pred 108-tisíc divákmi.

D-skupina (Gelsenkirchen):
USA - Nemecko 1:2 po predĺžení (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 49. R. Carter - 26. M. Wolf (Marcel Müller, Ullmann), 61. Schütz
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Larking (Švéd.), Savage (Kan.) - Arm, Wehrli (obaja Švajč.), 77 803 divákov

USA: Clemmensen - J. Johnson, Yandle, M. Greene, A. Greene, Hillen, Lundin, Chorney, Gilroy - Dubinsky, Okposo, Foligno - Galiardi, Moss, Oshie - Kennedy, Potulny, Nystrom - Kreider, Hanson, R. Carter
Nemecko: Endras - Hölzer, Dietrich, J. Krueger, Sulzer, Butenschön, N. Goc, C. Braun - Schütz, M. Goc, Gogulla - M. Wolf, Marcel Müller, Ullmann - Hospelt, Rankel, Hager - Felski, Tripp, A. Barta.