Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. augusta 2018

Nemecké bankomaty sú opäť v centre pozornosti zlodejovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Wiesbaden/Berlín 12. augusta (TASR) - Zlodeji majú zas záujem o hotovosť. Po vlaňajšom poklese počtu prípadov vykradnutých bankomatov sa tieto lúpeže opäť začínajú množiť. V početných prípadoch sú vecné škody oveľa vyššie než lup.


Podľa informácií Spolkového kriminálneho úradu (BKA) bolo v prvej polovici roka vykradnutých 187 bankomatov, kým v rovnakom období minulého roka išlo približne o 140 útokov. V prvom polroku 2016 ich bolo zhruba 180. Hoci BKA tieto údaje vyhodnotil ako bežný výkyv, celkový trend ukazuje nahor.

"Vyzerá to tak, že pre páchateľov ide o veľmi príťažlivú oblasť činnosti," povedala hovorkyňa BKA. V 80 prípadoch zlodeji ukradli peniaze s pomocou výbušniny, 107-krát zostalo len pri pokuse o lúpež.

Podľa skúseností polície sa na bankomaty zameriavajú zväčša organizované skupiny, ktoré často pochádzajú zo zahraničia. Páchatelia obvykle zavedú do bankomatu plyn alebo plynovú zmes, ktorú následne nechajú vybuchnúť. Explózie často spôsobia väčšie škody než samotná krádež peňazí. Napríklad zlodeji v juhohesenskom Mörfeldene takto vlani ukradli zhruba 10.000 eur, no majetkové škody dosiahli až 150.000 eur.

Hoci sú finančné inštitúcie poistené proti takýmto majetkovým škodám, ak sa jedna banka stáva častejším terčom útokov, poistenie sa predražuje. Banky a poisťovne sa preto snažia zamedziť útokom rôznymi bezpečnostnými opatreniami, napríklad zariadeniami na neutralizáciu plynov alebo zafarbením peňazí po explózii.

Údaje o najčastejších lokalitách útokov vyhodnocuje BKA až pre celý rok. Podľa informácií z minulého roka sa zlodeji najčastejšie zameriavali na bankomaty v Severnom Porýní-Vestfálsku, nadpriemerný počet prípadov zaznamenali aj spolkové krajiny Hesensko, Dolné Sasko, Porýnie-Falcko, Brandenbursko a Bádensko-Württembersko.

Celkovo bolo vlani zaevidovaných 268 prípadov, čo je v porovnaní s rokom 2016 o 16 % menej. Počet útokov aj napriek tomu výrazne presahoval päťročný priemer, z čoho podľa BKA nemožno jednoznačne identifikovať zmenu trendu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lídri piatich krajín podpísali dohovor o štatúte Kaspického mora
<< predchádzajúci článok
Historická električka Kométa odviezla počas leta stovky cestujúcich

Nemecké bankomaty sú opäť v centre pozornosti zlodejov - diskusné fórum čitateľov