Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. januára 2011

Nemecko odmieta Lukašenkove obvinenia z prevratuNemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle (na snímke) odmieta Lukašenkove obvinenia zo snahy vyvolať v Bielorusku prevrat.Zdieľať
westerwelle Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle (na snímke) odmieta Lukašenkove obvinenia zo snahy vyvolať v Bielorusku prevrat.Foto: SITA, APMINSK 14. januára (WEBNOVINY) - Nemecká vláda vo štvrtok odmietla tvrdenia bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že decembrové protesty jeho odporcov organizovali Berlín a Varšava v snahe vyvolať v bývalej sovietskej republike prevrat. Ako uviedol vo svojom vyhlásení nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle, ide o "nepodložené obvinenia s úmyslom odpútať pozornosť od skutočného bezprávia". Európska únia podľa neho "musí nájsť jasnú politickú odpoveď na udalosti sprevádzajúce prezidentského voľby (v Bielorusku) a pokračujúce väznenie opozičných politikov a ich stúpencov". V súvislosti s najnovším vývojom si Westerwelleho ministerstvo navyše plánuje opäť predvolať bieloruského veľvyslanca v Nemecku.


Aj poslanci EÚ žiadajú pre Bielorusko sankcie

Lukašenko sa vyhráža odvetami
Lukašenko počas štvrtkovej vládnej schôdze varoval Európsku úniu pred tvrdými odvetnými opatreniami, ak by na Minsk uvalila nové sankcie. Kontroverzný líder navyše obvinil Nemecko a Poľsko z podporovania bieloruskej opozície s cieľom "zvrhnúť ústavný poriadok" v krajine.

Ilustračné foto SITA, APMinsk obvinil Poľsko a Nemecko zo snahy zvrhnúť Lukašenka
Bielorusko obvinilo Poľsko a Nemecko z organizovania masových decembrových protestov s cieľom zvrhnúť novozvoleného prezidenta Alexandra Lukašenka. Ako uviedli oficiálne noviny prezidentovej administratívy Sovietske Bielorusko, tajné služby Nemecka a Poľska pripravovali prevrat a Poľsko dokonca trénovalo opozičných aktivistov. Noviny v úvodníku uviedli, že cieľom plánu bolo "pomstiť sa Lukašenkovi a namiesto neho inštalovať poslušnú bábku". "Niet pochybností, že udalosti z 19. decembra riadili špeciálne služby Nemecka a Poľska," uviedli noviny a dodali, že v Poľsku "zriadili pre bieloruskú opozíciu špeciálne tréningové tábory".

Lukašenko v decembri už štvrtý raz po sebe zvíťazil v prezidentských voľbách, v ktorých mu podľa volebnej komisie odovzdalo svoj hlas takmer 80 percent voličov. Kontroverzný líder však zožal tvrdú kritiku za netransparentné spočítavanie hlasov a policajný zásah na masových povolebných demonštráciách v Minsku, na ktorých sa zúčastnilo až 40-tisíc priaznivcov opozície. Polícia vtedy zatkla stovky osôb vrátane Lukašenkových protikandidátov. V reakcii na medzinárodnú kritiku volieb Bielorusko neskôr zatvorilo sídlo OBSE v Minsku.

Voľby v Bielorusku zachytené objektívom

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cirkev trápia Berlusconiho sexuálne škandály
<< predchádzajúci článok
EÚ sa búri proti Bielorusku, Rusko sa s ním zbližuje