28. februára 2010

Nemky takmer doplatili na pád Friesingerovej

Reprezentantky Nemecka triumfovali na zimných olympijských hrách v stíhacích pretekoch ženských tímov v rýchlokorčuľovaní a pre svoju ...

Víťazná nemecká štafeta

Foto: AP Photo/Matt DunhamVANCOUVER 28. februára (WEBNOVINY) - Reprezentantky Nemecka triumfovali na zimných olympijských hrách v stíhacích pretekoch ženských tímov v rýchlokorčuľovaní a pre svoju krajinu vybojovali už jubilejnú desiatu medailu vo Vancouveri 2010. Trio Daniela Anschützová-Thomsová, Stephanie Beckertová, Katrin Mattscherodtová zdolalo v dramatickom finále na ovále v Richmonde Japonky o dve stotiny sekundy. Zlatá medaila pripadne aj Anne Friesingerovej, ktorá za nemecké družstvo súťažila v úvodných fázach pretekov. Bronz si vybojovali trochu prekvapujúco Poľky.

Nemky obhájili prvenstvo z Turína 2006. V semifinále s USA mali aj šťastie, keď sa Friesingerová do cieľa dokĺzala po bruchu. Vo finále ju preto nahradila Mattscherodtová. Kolegyne napokon pre Friesingerovú vybojovali druhú zlatú zlatú a celkovo štvrtú medailu z OH v kariére. "Skoro som to pokazila. Prvá vec, ktorá mi v cieli napadla bola, že som urobila veľkú chybu. Napokon všetko dobre dopadlo a ja mám veľkú radosť," povedala Friesingerová.

V mužských stíhacích pretekoch sa presadili domáci Kanaďania. V sobotňajšom finále zdolalo trio Mathieu Giroux, Lucas Makowsky, Denny Morrison rivalov z USA o 21 stotín sekundy. Bronz získali Holanďania, ktorí zvládli súboj o 3. miesto s Nórskom v novom olympijskom rekorde 3:39,95 min.

Americký finišman Chad Hedrick vo svojich posledných pretekoch kariéry vybojoval piatu olympijskú medailu. Každý z kovov získal v inej disciplíne. Ziskom piateho cenného kovu sa vyrovnal Erikovi Heidenovi, ktorý to však dokázal na jedných ZOH v roku 1980 v Lake Placide. Američania v semifinále zdolali favorizovaných Holanďanov a Sven Kramer sa mohol tešiť napokon namiesto plánovaného zlata aspoň z bronzu.

Výsledky - rýchlokorčuľovanie:
Muži - stíhacie preteky družstiev:
Finále: Kanada (Mathieu Giroux, Lucas Makowsky, Denny Morrison) 3:41,37 - USA (Chad Hedrick, Jonathan Kuck, Chad Hedrick) 3:41,58

O 3. miesto: Holandsko (Jan Blokhuijsen, Sven Kramer, Mark Tuitert) 3:39,95 (olympijský rekord) - Nórsko (Havard Bokko, Henrik Christiansen, Mikael Flygind Larsen) 3:40,50

O 5. miesto: Kórejská republika (Ha Hong-Sun, Lee Jong-Woo, Lee Seung-Hoon) - Taliansko (Matteo Anesi, Enrico Fabris, Ermanno Ioriatti) 3:54,39

O 7. miesto: Švédsko (Joel Eriksson, Daniel Friberg, Johan Rojler) 3:46,18 - Japonsko (Šigejuki Dedžima, Hiroki Hirako, Do Šingo) 3:49,11

Ženy - stíhacie preteky družstiev:
Finále: Nemecko (Daniela Anschützová-Thomsová, Stephanie Beckertová, Katrin Mattscherodtová/v rozjazdách Anna Friesingerová) 3:02,82 - Japonsko (Masako Hozumiová, Nao Kodairová, Maki Tabatová) 3:02,84

O 3. miesto: Poľsko (Katarzyna Bachledová-Curusová, Katarzyna Wozniaková, Luiza Zlotkowská) 3:03,73 - USA (Jennifer Rodriguezová, Jilleanne Rookardová, Nancy Swiderová-Pelzová Jr.) 3:05,30

O 5. miesto: Kanada (Kristina Grovesová, Christine Nesbittová, Brittany Schusslerová) 3:01,41 - Holandsko (Diane Valkenburgová, Jorien Voorhuisová, Ireen Wüstová) 3:02,04

O 7. miesto: Rusko (Jekaterina Lobyševová, Jekaterina Šichovová, Alla Šabanonovová) 3:06,47 - Kórejská republika (Lee Ju-Joun, Noh Seon-Jeong, Park Do-Jeong) 3:06,96

ZOH 2010: Medailová bilancia - po sobotňajších finále