Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. marca 2007

Nešťastie v Novákoch nemožno spájať s muničnými skladmiTesty DNA potvrdili identitu tretej obete piatkového výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch. Informoval o tom dnes minister obrany František Kašický na mimoriadnom brífingu s tým, ...Zdieľať

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Testy DNA potvrdili identitu tretej obete piatkového výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch. Informoval o tom dnes minister obrany František Kašický na mimoriadnom brífingu s tým, že išlo o zamestnankyňu podniku, ktorá bola na zozname nezvestných. Po piatkovom výbuchu v Novákoch sa našli telesné pozostatky troch obetí. Päť zamestnancov podniku je nezvestných.

Minister ďalej informoval, že na stredajšie rokovanie vlády pripravuje rezort materiál týkajúci sa odškodnenia. Konkrétne sumy dnes minister nepovedal, finančné prostriedky budú uvoľnené z viacerých zdrojov. Medzi iným by odškodné mal vyplatiť VOP, odborová organizácia a Sociálna poisťovňa. O uvoľnení ďalších zdrojov bude rezort obrany rokovať s rezortom sociálnych vecí a peniaze by sa mohli vyčleniť aj z rezervy predsedu vlády. Ministerstvo obrany plánuje aj zriadiť účet, na ktorý budú môcť občania a firmy v prípade záujmu prispieť.

Kašický po niektorých medializovaných informáciách povedal, že v Novákoch nevybuchol muničný sklad, ale budova, kde sa rozoberala a likvidovala munícia. "Situáciu v Novákoch nie je možné v žiadnom prípade spájať so situáciou v muničných skladoch v ozbrojených silách," zdôraznil. Vo VOP sa skladovala podľa jeho slov len munícia, ktorá bola určená na likvidáciu. "Ani v minulosti, ani teraz pred výbuchom sa tam neskladovala munícia OS SR, ktorá nie je určená k delaborácii," dodal. Príčiny nešťastia sa stále vyšetrujú.

Nezávisle od tragédie v Novákoch začal rezort už pred niekoľkými mesiacmi riešiť situáciu aj v muničných skladoch OS SR. Konkrétnym opatrením je podľa ministra návrh na ponechanie jedného z kapacitne najväčších muničných skladov, ktorý bol v predchádzajúcom období označený ako prebytočný a mal sa zrušiť. Ďalším je návrh na dobudovanie muničného sladu Rohozná.

SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Kašický je rozčarovaný postupom vedenia VOP po výbuchu (5. 3. 2007)
 Výbuch v Novákoch neznečistil ovzdušie (5. 3. 2007)
 V Novákoch začali pôsobiť psychológovia (5. 3. 2007)
 V Novákoch majú predstavu čo vybuchlo, ale nevedia prečo (5. 3. 2007)
 V Novákoch nebolo podľa Kašického všetko v poriadku (4. 3. 2007)
 NOVÁKY: Potvrdená tretia obeť, nezvestní stále piati (3. 3. 2007)nasledujúci článok >>
Nemocnice majú príkaz ministra pracovať normálne
<< predchádzajúci článok
MAAE diskutuje o Iráne a Kórei