Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2006

Nestránkové dni na úradoch sú nezákonné

Zdieľať
„Prepáčte, ale už je po pracovnom čase,“ informuje nás o 14,33 h operátorka Krajského úradu v Bratislave. Obáva sa, že v úrade už nikoho nezoženieme - a to sme sa chceli len spýtať, podľa čoho určujú stránkové hodiny pre občanov. „Napríklad v Taliansku sú úrady otvorené päť dní v týždni a navyše aj v sobotu dopoludnia,“ tvrdí Peter Novotný z Občianskeho oka. Na Slovensku sú bežné dokonca pracovné dni, keď úrad pre občanov vôbec nie je otvorený... „V niektorých prípadoch to môže byť užitočné,“ uvažuje právnik Vladimír Pirošík. Upozorňuje však, že stránkové hodiny úradov verejnej správy neupravuje žiadny zákon, iba vyhláška ministerstva vnútra. „Podľa mňa sú

v takom prípade nezákonné,“ dodáva.
„V žiadnom zákone som nevidel, že je v právomoci nejakého prednostu určiť úradné hodiny,“ tvrdí aj právnik Milan Galanda. Podľa ústavy však orgány verejnej správy môžu konať len v medziach, ktoré im určuje zákon - na rozdiel od občanov, ktorí môžu robiť všetko to, čo im zákon nezakazuje. Úrady sa tak ocitli v právnom vákuu. „Podľa všetkého sa to riadi tradíciou,“ uvažuje Galanda.
„Úrady by sa mali správať tak, aby občanom umožnili čo najjednoduchšie si vybaviť svoje veci. Dnes to vyzerá tak, že si na vybavovanie úradných vecí často musia zobrať dovolenku,“ upozorňuje Novotný. Podľa neho by zákonná úprava zlepšila právny stav, zjednotenie stránkových hodín by uľahčilo život občanom. Takto zbytočne ľuďom komplikuje a otravuje život.
Daniel Forgács

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Aj ministerstvo vnútra prepúšťalo
<< predchádzajúci článok
V skratke