Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. mája 2012

Nevidiaci čínsky disident dostane do 15 dní pasNevidiaci čínsky disident Čchen Kuang-čcheng vo štvrtok uviedol, že mu úrady do 15 dní vydajú pas, čo mu umožní odcestovať do Spojených štátov. Ide o prvý náznak toho, že 40-ročný ...Zdieľať
bez nazvu PEKING 17. mája (WEBNOVINY) - Nevidiaci čínsky disident Čchen Kuang-čcheng vo štvrtok uviedol, že mu úrady do 15 dní vydajú pas, čo mu umožní odcestovať do Spojených štátov.


Ide o prvý náznak toho, že 40-ročný aktivista bude môcť po diplomatickej kríze, ktorú medzi Washingtonom a Pekingom vyvolal, opustiť Čínu.

Spor vznikol po dramatickom úteku na americké veľvyslanectvo v Pekingu, čím na seba upútal pozornosť celého sveta. Jeho prípadom sa zaoberala dokonca americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Po jej intervencii mu nakoniec čínske úrady dovolili požiadať o štúdium v zahraničí.

Do Spojených štátov chce odcestovať spolu s rodinou, pretože v Číne sa necíti bezpečne a obáva sa o život. Peking spočiatku reagoval na situáciu nahnevane a Spojené štáty obvinil zo zasahovania do vnútorných záležitostí.

Čchen, v zahraničí známy svojim neúnavným bojom za ľudské práva, svoj dom nemohol opustiť od septembra 2010, keď ho prepustili z väzenia po odpykaní si štvorročného trestu.

Podľa aktivistov bol v zlom zdravotnom stave a príslušníci polície ho údajne viackrát zbili. S pomocou priateľov sa mu koncom apríla podarilo nepozorovane ujsť z domu na americké veľvyslanectvo. Momentálne sa nachádza v nemocnici.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Španielska ekonomika opäť upadla do recesie
<< predchádzajúci článok
Odchod Atén z eurozóny by poškodil Madrid a Rím