Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

10. januára 2020

Nič sa vám nechce a nič vás nebaví. Možno máte zimnú depresiuCítite sa unavený, bez nálady a energie, nič vás nebaví, zle spíte a padá na vás splín? Je možné, že trpíte zimnou depresiou nazývanou tiež sezónna afektívna porucha (SAD).Zdieľať
Nič sa vám nechce a nič vás nebaví. Možno máte zimnú depresiu

Tento typ depresie, ktorá sa väčšinou začína na konci jesene a zvyčajne mizne s prvými jarnými lúčmi slnka, je podľa portálu Lekárskej fakulty Harvardskej univerzity stále častejší. Príčiny SAD nie sú presne známe, no výskumy ukazujú, že jednoznačne súvisí s nedostatkom denného svetla.

V zime máme málo hormónu šťastia

Slnečné lúče riadia produkciu hormónu melatonín, ktorý naše telo produkuje počas spánku a ktorý sa začína tvoriť, keď sa zníži intenzita svetla. Melatonín má tlmiaci účinok na väčšinu telesných procesov, jeho nadmerná tvorba však môže vyvolať depresívne stavy.

Pri nedostatku denného svetla hypotalamus tiež produkuje menej serotonínu, hormónu šťastia, ktorý vyvoláva dobrú náladu.

Prejavy zimnej depresie zahŕňajú únavu a nedostatok energie, stratu motivácie a záujmu o dianie okolo nás aj o sex, problémy so spánkom, zvýšený apetít, stratu koncentrácie či problémy s pamäťou. Dôsledkom je depresia, znížená imunita, bolesti chrbtice.

Zimná depresia nie je zanedbateľný stav, no keďže ňou ľudia trpia len v určitých mesiacoch, nepovažujú ju za vážnu. Mala by sa však liečiť,“ tvrdí psychiater Paolo Cassano z massachusettskej Všeobecnej nemocnice.

Pomôže svetelná terapia i prechádzky

Spôsobov, ako sa problémov zbaviť, je viacero. Niektorí lekári uprednostňujú ľahké antidepresíva, ktoré zvyšujú hladinu dopamínu alebo serotonínu v tele.

Kto nechce lieky, môže skúsiť svetelnú terapiu, ktorá nahradí slnečné svetlo umelým a upraví tak hladinu melatonínu a serotonínu. Trh v súčasnosti poskytuje dostatok lámp na tieto účely.

Jednoduchú liečbu predstavujú aj čo najdlhšie prechádzky v prírode či dostatok svetla vo svojom domove. A ako pri každej depresii, pomáha i pohybová aktivita, stretávanie sa s priateľmi a vyvážená strava s dostatkom vitamínov, najmä vitamínu D.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Nevade zomrel český scenárista a režisér Ivan Passer, bol držiteľom Českého leva
<< predchádzajúci článok
Justin Bieber má lymskú boreliózu, zdravotné problémy sa podpísali aj na jeho výzore

Nič sa vám nechce a nič vás nebaví. Možno máte zimnú depresiu - diskusné fórum čitateľov