Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júna 2013

Nórsko zavádza povinnú vojenskú službu pre ženyNórsko sa stane prvou krajinou v Európe, ktorá aj v čase mieru zavedie povinnú vojenskú službu pre ženy. Podľa návrhu nórskeho ministerstva obrany by mali ženy narukovať na jednoročnú ...Zdieľať
vojacka armada OSLO 14. júna (WEBNOVINY) - Nórsko sa stane prvou krajinou v Európe, ktorá aj v čase mieru zavedie povinnú vojenskú službu pre ženy.


Podľa návrhu nórskeho ministerstva obrany by mali ženy narukovať na jednoročnú vojenskú službu od roku 2015. Vládnemu návrhu v piatok vyjadrila podporu väčšina parlamentných strán okrem menšej Kresťansko-ľudovej strany.

Termín hlasovania v parlamente ešte nebol stanovený, schválenie by však malo byť len formalitou. "Nórsko sa stane prvou európskou krajinou, ktorá bude povolávať v mierových časoch aj ženy," povedal hovorca ministerstva obrany Lars Gjemble.

Väčšina krajín Európy pritom ide opačnou cestou smerom k profesionalizácii armády. Nórska vláda však tvrdí, že zavedenie povinnej vojenskej služby bez rozdielu pohlaví je dôležitým krokom smerom k ich plnej rovnoprávnosti.

Nórska armáda povoláva ročne asi 10 000 mužov z celkového počtu 60 000 možných regrútov. Ženy majú v Nórsku právo vstúpiť do armády od roku 1976, pričom v súčasnosti tvoria asi 10 percent regrútov.

Ministerstvo obrany si dalo za cieľ, že do roku 2020 bude podiel žien v armáde predstavovať aspoň 20 percent.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na otvorení člnkovacej sezóny sa vesla chytil aj Martikán
<< predchádzajúci článok
Exprezidenta Pakistanu Muššarafa zadržali za ďalšiu vraždu