Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy


Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Z domova

08. júla 2013

NOVA predstavila kandidáta na predsedu BSK, je ním KrajcerBývalý člen SaS a bývalý minister kultúry Daniel Krajcer sa bude uchádzať o post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja v jesenných krajských voľbách. Kandidáta hnutia NOVA dnes ...Zdieľať
daniel krajcer kandidatom za zupana BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Bývalý člen SaS a bývalý minister kultúry Daniel Krajcer sa bude uchádzať o post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja v jesenných krajských voľbách.


Kandidáta hnutia NOVA dnes oficiálne predstavil predseda hnutia Daniel Lipšic. Hnutie sa rozhodlo postaviť vlastného kandidáta, lebo ako uviedol Lipšic, všetko nasvedčuje tomu, že by súčasný predseda kraja Pavol Frešo pravdepodobne boj o županské kreslo prehral.

Krajcer je však podľa lídra hnutia NOVA pripravený v druhom kole krajských volieb podporiť stredopravého kandidáta, a to aj súčasného predsedu Freša (SDKÚ-DS).

Ako na dnešnom brífingu uviedol Lipšic, pre vlastného kandidáta sa hnutie NOVA rozhodlo, lebo občania Bratislavského kraja potrebujú zmenu, dospeli k tomu po stretnutiach s voličmi aj po viacerých prieskumoch. „Po tom, čo stredopravé strany, čo pravica stratila mesto, hrozí, že pravica stratí aj Bratislavský kraj. Stará pravica stratila v parlamentných voľbách pred rokom len v Bratislavskom kraji asi 60-tisíc hlasov, oproti voľbám spred dvoch rokov. Z toho 50-tisíc stratila SDKÚ,“ povedal dnes Lipšic.
Kraj má dokázať opodstatnenosť svojej existencie

Všetko podľa lídra hnutia NOVA nasvedčuje tomu, že aj súčasný bratislavský župan by pravdepodobne boj o županské kreslo prehral, preto sa rozhodli pre stredopravého voliča ponuku vo voľbách rozšíriť. Prvé kolo volieb je totiž podľa Lipšica o ponuke a keď bude viac kandidátov, viac voličov bude mať motiváciu prísť k voličským urnám.

„A v druhom kole by sme všetci spoločne mali podporiť stredopravého kandidáta,“ dodal Lipšic. Ten dnes deklaroval, že Krajcer v druhom kole volieb, ak v prvom nebude úspešný, podporí stredopravého kandidáta, a to aj súčasného župana Pavla Freša. Rovnakú podporu očakáva Lipšic pre Krajcera, ak sa dostane do druhého kola.

Podľa kandidáta na post župana a podpredsedu hnutia NOVA Daniela Krajcera väčšina obyvateľov Bratislavského kraja nemá vybudovaný vzťah k tejto samospráve.

„Väčšina z občanov ani nevie, kde má kraj sídlo. Župa pre nich takmer neexistuje napriek tomu, že si ju platia,“ povedal dnes Krajcer. Pre kraj teraz podľa neho prichádzajú posledné štyri roky na to, aby dokázal opodstatnenosť svojej existencie. Inak je podľa Krajcera legitímna aj úvaha o zrušení krajov. Krajcer by sa ako predseda kraja snažil najmä o to, aby sa nanovo vybudoval vzťah ľudí ku kraju, ale aj vzťah hlavného mesta a kraja. Ten Krajcer považuje za chorý, keď sa kraj k mestu správa ako macocha. Ako príklad uviedol starostlivosť o cesty.

Obrazom: NOVA predstavila kandidáta na predsedu BSKKrajcer sa po úspechu vzdá mandátu poslanca

„Župa vyberie ročne prostredníctvom cestnej dane zhruba 34 miliónov eur, možno polovicu použije na opravu ciest, zvyšok na iné účely,“ povedal Krajcer.

Výsledok je podľa neho taký, že do dnešného dňa sú na cestách výtlky. Krajcer dnes zároveň prisľúbil, že ako úspešný kandidát na post župana by sa vzdal mandátu poslanca NR SR, lebo podľa neho sa vzťah kraja s ľuďmi aj s mestom dajú rozvíjať len z pozície predsedu kraja a nie z parlamentu alebo europarlamentu. Daniel Lipšic dnes zároveň oznámil, že v jesenných voľbách bude kandidovať viacero zvučných mien z poslaneckých lavíc NR SR na poslancov Bratislavského kraja.

Voľby do vyšších územných celkov, v ktorých občania rozhodnú o predsedoch a poslancoch kraja na ďalšie štvorročné obdobie, sa uskutočnia 9. novembra. V Bratislavskom kraji okrem súčasného predsedu kraja Pavla Freša a Krajcera svoju kandidatúru oznámila aj europoslankyňa a poslankyňa zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) aj nezaradený poslanec Alojz Hlina.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trnava problémovým občanom byty kupovať nebude
<< predchádzajúci článok
V okolí Bratislavy budú musieť vodiči rátať s obmedzeniami

NOVA predstavila kandidáta na predsedu BSK, je ním Krajcer - diskusné fórum čitateľov