Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júla 2019

Nová vláda Grécka uznala za venezuelského prezidenta Juana GuaidóaNa archívnej snímke Juan Guaidó.Zdieľať
Na archívnej snímke Juan Guaidó. Foto: FOTO TASR/AP
Atény 12. júla (TASR) - Nová grécka vláda premiéra Kyriakosa Mitsotakisa uznala opozičného lídra Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely. Informovala o tom v piatok agentúra AP.


Grécko sa tak pripojilo k približne 50 krajinám sveta, ktoré už takýto krok urobili. Atény tak zároveň zosúladili svoj postoj s prístupom Európskej únie.

Konzervatívna vláda, vytvorená po predčasných parlamentných voľbách zo 7. júla, začala úradovať len tento týždeň. Nahradila kabinet ľavicového premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorý v Grécku vládol od roku 2015.

Mitsotakis sa v mnohých veciach plánuje odchýliť od politiky svojho predchodcu. Súčasťou nového politického kurzu je aj zmena v prístupe k Venezuele, ktorú v piatok ohlásil grécky rezort diplomacie.

Atény doposiaľ uznávali legitimitu venezuelského socialistického prezidenta Nicolása Madura. Teraz sa rozhodli uznať za dočasného lídra krajiny opozičného vodcu Juana Guaidóa.

"Rozhodli sme sa uznať predsedu demokraticky zvoleného (venezuelského) Národného zhromaždenia Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely, ktorý má vypísať slobodné, spravodlivé a demokratické prezidentské voľby," uvádza sa v piatkovom vyhlásení gréckeho ministerstva zahraničných vecí.

Venezuela v posledných rokoch zažíva hlbokú ekonomickú a politickú krízu. Obyvatelia utekajú do zahraničia pre nedostatok potravín, liekov a ďalších základných potrieb. V krajine zároveň prebieha politický boj medzi socialistickým prezidentom Madurom a opozíciou pod vedením Guaidóa.

Ten už získal uznanie USA a ďalších vyše 50 krajín sveta vrátane väčšiny latinskoamerických štátov. Nedokázal však zbaviť moci Madura, ktorého stále podporujú Rusko, Čína či Kuba.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Budapešti sa rozlúčili s maďarskými obeťami zrážky lodí
<< predchádzajúci článok
Juncker odobril nových dočasných eurokomisárov

Nová vláda Grécka uznala za venezuelského prezidenta Juana Guaidóa - diskusné fórum čitateľov