24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2019

11. mája 2019

Nováčik Veľká Británia sa Nemecku hrdo postavil, rozhodlo sa v závere

Na snímke uprostred brankár Ben Bowns (Veľká Británia) inkasuje prvý gól v zápase základnej A-skupiny Nemecko - Veľká Británia na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. Foto: TASR/František Iván

Košice 11. mája (TASR) - Hokejisti Nemecka zvíťazili v zápase A-skupiny MS v Košiciach nad Veľkou Britániou 3:1. Nováčik hral s favoritom dlho vyrovnanú partiu, Nemci rozhodli o svojom triumfe až v záverečnej desaťminútovke.

Nemci nastúpia na ďalší zápas v nedeľu 12. mája o 16.15 h proti Dánsku, Briti si v ten istý od 20.15 h zmerajú sily s Kanadou.

A-skupina (Košice):

Nemecko - Veľká Británia 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Góly: 4
0. Seider (Seidenberg), 51. Ehliz (Plachta), 53. Draisaitl (Plachta, Eisenschmid) - 44. Hammond. Rozhodovali: Gouin (Kan.), Hribik (ČR) - Malmqvist (Švéd.), Nikulainen (Fín.), vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 6866 divákov.

zostavy:

Nemecko
: Niederberger - Holzer, N. Müller, Seider, Seidenberg, Nowak, Schopper, Reul - Plachta, Draisaitl, Eisenschmid - Tiffels, Kahun, Mauer - Ehliz, Hager, Pföderl - Fauser, Bergmann, Noebels

V. Británia: Bowns - D. Phillips, O'Connor, Lee, Richardson, Ehrhardt, Mosey, Billingsley, Swindlehurst - Betteridge, Perlini, Farmer - Dowd, Hammond, Lake - J. Phillips, Lachowicz, Davies - Shields, Myers, Kirk

Prvú šancu v zápase mali Briti, keď z pravej strany nebezpečne strieľal Davies. Nemci odpovedali po kombinačnej akcii, na jej konci bol Ehliz, ale v dorážke neuspel. Favorit z Nemecka sa postupne rozbiehal, ale súvislejší tlak si nedokázal vytvoriť. Jeho ďalšiu šancu mal Mauer, ale Bowns skvele zasiahol betónom. Nováčik mal potom v polovici 1. tretiny príležitosť prvej presilovky, ale skóre zostalo nezmenené. V druhej tretine bola aktivita Nemcov ešte o niečo výraznejšia, ale Briti hrozili z brejkov.

Výbornú šancu na otvorenie skóre mal opäť Ehliz, ktorý sám pred brankárom nenamieril presne, vzápätí po rýchlom prečíslení mieril vysoko nad Kirk. V polovici zápasu sa do protiútoku dostali aj Nemci, Eisenschmid však brankára neprekonal a rovnako dopadol neskôr aj Tiffels. Ešte väčšiu šancu mal Pföderl, ale v nájazde neuspel ani na dvakrát. V 39. minúte však Moritz Seider prepálil Bownsa a Nemci viedli 1:0.

V tretej tretine však využil chybu obrany Mike Hammond a vyrovnal na 1:1. Bownsa potom pri snahe Nemcov o druhý gól zachránila pravá žrď, v 51. minúte však už nestačil na dorážku Yasina Ehliza, ktorý rozhodol o triumfe zverencov Toniho Söderholma. Definitívnu poistku pridal o dve minúty neskôr Leon Draisaitl.