Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. decembra 2019

Nový opozičný poslanec svojvoľne doplnil sľub, Fidesz protestujeNa archívnej snímke z 15. marca 2018 sympatizant maďarského premiéra Viktora Orbána z vládneho Fideszu kráča s dáždnikom vo farbách národnej vlajky pred budovou parlamentu v Budapešti. Centrom kampane vládnej strany Fidesz premiéra ...Zdieľať
Na archívnej snímke z 15. marca 2018 sympatizant maďarského premiéra Viktora Orbána z vládneho Fideszu kráča s dáždnikom vo farbách národnej vlajky pred budovou parlamentu v Budapešti. Centrom kampane vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána bolo odmietanie migrantov a vplyvu amerického finančníka Georgea Sorosa. V Maďarsku sa v nedeľu 8. apríla konajú parlamentné voľby. Foto: TASR/AP
Budapešť 2. decembra (TASR) - V maďarskom parlamente pri zložení prísahy dvojice náhradných poslancov vypukol v pondelok menší škandál. Náhradník za nového starostu mestskej časti Nový Budín László Sebián-Petrovszki z opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) si totiž text poslaneckého sľubu svojvoľne doplnil, informoval spravodajský server Index.hu.


Po hlasnom zopakovaní textu regulárnej prísahy Sebián-Petrovszki dodal, že zo všetkých síl sa bude snažiť "o návrat k republike a o obnovenie demokratickej ústavy". Predseda parlamentu László Kövér nezareagoval vypnutím mikrofónu, preto okrem svojvoľného dodatku je na príslušnom videozázname zreteľne počuť aj pobúrenie a hlasný prejav nesúhlasu poslancov strán vládneho bloku Fidesz-KDNP.

Vládny blok Fidesz-KDNP získal v parlamentných voľbách 2010 ústavnú väčšinu a vznikla druhá vláda premiéra Viktora Orbána. Tá presadila 18. apríla 2011 novelu ústavy. V novom základnom zákone, ktorý začal platiť 1. januára 2012, sa namiesto názvu "Maďarská republika" uvádza už iba označenie "Maďarsko".

"My, európski Maďari, nepovažujeme za meradlo orbánovskú ústavu, ale vlasť, republiku a demokratické hodnoty, ktoré sú na rozdiel od tyranského režimu večnými hodnotami," reagoval na neštandardný sľub náhradného poslanca hovorca DK Balázs Barkóczi.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Protestujúci blokovali maltský parlament. Žiadali odstúpenie premiéra
<< predchádzajúci článok
Írska polícia vypočula bývalú vojačku, ktorá bola členkou IS

Nový opozičný poslanec svojvoľne doplnil sľub, Fidesz protestuje - diskusné fórum čitateľov