Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

14. marca 2019

Nový prezident Konga omilostil približne 700 politických väzňovFélix Tshisekedi, archívna snímka.Zdieľať
Félix Tshisekedi, archívna snímka. Foto: TASR
Kinshasa 14. marca (TASR) - Nový prezident Konžskej demokratickej republiky (KDR) Félix Tshisekedi omilostil približne 700 politických väzňov, ktorí boli uväznení za jeho predchodcu Josepha Kabilu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Tshisekedi podpísal dekrét v stredu a splnil tak sľub, ktorý dal na začiatku tohto mesiaca, že milosť udelí v priebehu prvých 100 dní svojho pôsobenia v prezidentskom úrade.

Medzi prepustenými bude obhajca ľudských práv Firmin Yangambi, ktorého v roku 2009 odsúdili na 20 rokov za mrežami pre obvinenia, kde ho označili za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Na slobodu sa dostane aj opozičný predstaviteľ Franck Diongo, ktorého za predchádzajúcej administratívy odsúdili na päť rokov väzenia.

Tshisekedi bol vyhlásený za víťaza volieb z 30. decembra, čo viedlo v Kongu k prvému mierovému, pokojnému odovzdaniu moci od získania nezávislosti krajiny od Belgicka pred takmer 60 rokmi. Tshisekedi vystriedal v úrade Kabilu, ktorý vládol v zbedačenom, ale na nerasty bohatom stredoafrickom štáte 18 rokov.

V minulosti opozičný líder Tshisekedi sa ujal funkcie prezidenta KDR 24. januára. Začiatkom marca v deklarácii oznámil, že chce oživiť spravodlivosť a bojovať proti korupcii v Kongu.

Takisto uviedol, že ministrovi spravodlivosti nariadi, aby prepustil ľudí zadržaných v súvislosti s presadzovaním svojich práv, najmä počas politických zhromaždení pred prezidentskými voľbami.

Tshisekedi sa podľa svojich slov chystá vytvoriť podmienky aj na urýchlený návrat krajanov, ktorí sú v súčasnosti z politických dôvodov v zahraničí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Portugalskí policajti demonštrovali, žiadali vyššie platy a dôchodky
<< predchádzajúci článok
USA si v správe o ľudských právach v SR všímajú vraždu J. Kuciaka

Nový prezident Konga omilostil približne 700 politických väzňov - diskusné fórum čitateľov