Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. marca 2019

Portugalskí policajti demonštrovali, žiadali vyššie platy a dôchodkyIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Lisabon 14. marca (TASR) - Stovky portugalských policajtov v civilnom oblečení v stredu protestovali v uliciach Lisabonu, kde žiadali vyššie platy a nárok na predčasný dôchodok. Informovala o tom agentúra AFP.


Polícia obviňuje socialistickú vládu, že nedodržala sľub prehodnotiť príplatky pre príslušníkov polície, uviedol pre AFP predseda policajnej odborovej organizácia ASPP Paulo Rodrigues. Príplatky sú v súčasnosti na úrovni 30 percent platov a neboli aktualizované už 15 rokov.

Policajti takisto chcú, aby vláda schválila možnosť predčasného odchodu do dôchodku, čo otvorí cestu nováčikom a zníži priemerný vek v policajnom zbore, dodal Rogrigues.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že "rozmrazenie" príplatkov minulý rok viedlo k zvýšeniu platu pre 1400 príslušníkov polície.

V Portugalsku sa v októbri tohto roka majú konať parlamentné voľby. Socialistická strana (PS) premiéra Antonia Costu podľa AFP vedie v predvolebných prieskumoch.

Predchádzajúce voľby v roku 2015 vyhrala konzervatívna aliancia Portugalsko napred (PaF) premiéra Pedra Passosa Coelha so ziskom 38,4 percenta hlasov; v 230-člennom parlamente však viac ako polovicu kresiel (122) získali stredoľavé strany na čele s Costovou opozičnou PS. Tie následne nepodporili program menšinovej stredopravej vlády a len šesť týždňov po víťazstve vo voľbách ju tak donútili odstúpiť. Portugalský parlament schválil v decembri 2015 program novej vlády na čele s Costom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Venezuelskí štátni zamestnanci sa vrátia do práce, elektrinu obnovujú
<< predchádzajúci článok
Nový prezident Konga omilostil približne 700 politických väzňov

Portugalskí policajti demonštrovali, žiadali vyššie platy a dôchodky - diskusné fórum čitateľov