Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. júla 2007

Nový proces v kauze vrážd vo Valaskej sa ani do tretice nezačaAni na tretí pokus sa dnes na banskobystrickom krajskom súde nepodarilo začať hlavné pojednávanie v novom procese s trojicou mužov z Valaskej v okrese Brezno, ktorí čelia obžalobe z ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 6. júla (WEBNOVINY) - Ani na tretí pokus sa dnes na banskobystrickom krajskom súde nepodarilo začať hlavné pojednávanie v novom procese s trojicou mužov z Valaskej v okrese Brezno, ktorí čelia obžalobe z dvojnásobnej vraždy svojich rovesníkov. Dôvodom bola neprítomnosť hlavného obžalovaného - Mateja I. Nový termín hlavného pojednávania súd vytýčil na 10. a 11. septembra tohto roka.

Pre neprítomnosť Mateja I. nebolo otvorené pojednávanie už 11. júna. Na súd neprišiel, ani sa neospravedlnil. Sudca dnes informoval, že v ten deň na poludnie síce súd dostal jeho žiadosť, aby sa pojednávalo v jeho neprítomnosti, v tom čase však bolo už tri hodiny rozhodnuté o odročení. Problémy s poštou sa pod priebeh súdneho procesu podpísali aj dnes. Matejovi I. sa údajne nedostalo do rúk predvolanie na pojednávanie, povedala jeho právna zástupkyňa, ktorá s ním, podľa vlastných slov, telefonovala. Sudca mal len potvrdenie o prevzatí zásielky zamestnávateľom Mateja I. v Českej republike. Ako obhajkyňa dodala, Matej I. sa od nej o termíne pojednávania dozvedel, údajne však opäť napísal žiadosť, aby sa uskutočnilo v jeho neprítomnosti. Mal ju odoslať v pondelok tento týždeň, na súd sa však dodnes nedostala.

Keďže o pojednávanie v neprítomnosti už predtým žiadal ďalší obžalovaný, Peter Š., a súd mu vyhovel, pred senát sa dnes postavil len Štefan B. Z jeho strany odznel návrh, aby boli v novom procese vypočutí všetci svedkovia a znalci z prvého procesu. Približne pol tucta svedkov chce predvolať aj prokurátor. Súd po vypočutí týchto návrhov rozhodol o ďalšom odročení začiatku pojednávania.

Z budovy súdu odchádzali sklamaní a rozčarovaní najmä rodičia obetí. Myslia si, že obžalovaní sa súdu vysmievajú. Prokurátor Ladislav Šupena pripúšťa pokus o obštrukcie v súdnom procese zo strany Mateja I. "Do určitej miery by sa to dalo aj tak kvalifikovať, " povedal po odročení pojednávania. "Ale to vie najlepšie on, prečo tak postupuje, ako postupuje," dodal. Myslí si však, že "to takto dlho naťahovať nebude, pretože súd môže spraviť opatrenia".

Obžalovaných Mateja I., Petra Š. a Štefana B. v novembri 2005 uznal banskobystrický súd vinnými z brutálnej vraždy Edity M. a Miroslava P. Podľa prvostupňového verdiktu sa tak malo stať v roku 2002 v dome Mateja I. v Hronci, telá zakopali v záhrade pri dome. Matejovi I. za to súd udelil výnimočný trest 24 rokov, Peter Š. si mal odpykať trest trinásť rokov a Štefan B. deväť rokov, pretože v čase činu bol mladistvý. Po odvolaní obžalovaných sa prípadom zaoberal Najvyšší súd SR, ktorý vec vrátil na nové prerokovanie a rozhodnutie. Pre procesné chyby prvostupňového súdu sa však všetci traja dostali na slobodu. Nový proces sa mal pôvodne začať už pred dvoma mesiacmi, ale Matej I. nemal zachovanú päťdňovú lehotu na prípravu na pojednávanie. Druhým dôvodom na odročenie vtedy bola aj neprítomnosť zástupcu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorého účasť si vyžaduje skutočnosť, že Štefan B. bol v čase spáchania skutku mladistvý.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Väčšinu pripomienok k poisťovniam MZ neakceptovalo
<< predchádzajúci článok
V najvyšších polohách V. Tatier je do 10 cm nového snehu

Nový proces v kauze vrážd vo Valaskej sa ani do tretice nezača - diskusné fórum čitateľov