Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. augusta 2019

Novým poľským ministrom vnútra sa stal kontroverzný Kamiňski z PiSilustračná snímkaZdieľať
ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Varšava 14. augusta (TASR) - Člena poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Mariusza Kamiňského vymenovali v stredu za nového ministra vnútra, a to napriek polemike súvisiacej s rozhodnutím súdu z roku 2015, ktorý mu zakázal zastávať štátnu funkciu. Tento verdikt bol neskôr zrušený vďaka prezidentskej milosti.


Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Kamiňského nominácia sa dostala pod paľbu kritiky zo strany opozičných politikov z Občianskej platformy (PO), ktorí sa obávajú rozšírenia právomocí činiteľa uznaného za vinného zo zneužitia moci pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

Kamiňski si udrží svoj súčasný post ministra-koordinátora špeciálnych jednotiek. V kresle ministra vnútra nahradí odchádzajúcu Elžbietu Witekovú, ktorú zvolili za predsedníčku Sejmu - dolnej komory poľského parlamentu.

Kamiňski je zakladateľom a prvým riaditeľom poľského Ústredného protikorupčného úradu (CBA). V roku 2015 ho súd prvej inštancie poslal na tri roky do väzenia a zakázal mu na jedno desaťročie vykonávať štátny úrad v súvislosti s vyšetrovaním údajnej korupcie na ministerstve poľnohospodárstva, ktoré v roku 2007 viedla CBA.

Ešte pred tým, ako o prípade mohol rozhodnúť odvolací súd, však vtedy novozvolený poľský prezident Andrzej Duda Kamiňského omilostil. Tento bezprecedentný krok bol v roku 2018 sankcionovaný ústavným súdom.

Podľa PiS bol proces s Kamiňským politicky motivovaný. "Kamiňski je správnym mužom na správnom mieste," vyhlásil Duda na jeho stredajšom slávnostnom vymenovaní v prezidentskom paláci vo Varšave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zamestnávatelia stále bojujú s nedostatkom pracovníkov
<< predchádzajúci článok
Útočníčka spájaná s Boko Haram odpálila bombu, zabila 6 ľudí

Novým poľským ministrom vnútra sa stal kontroverzný Kamiňski z PiS - diskusné fórum čitateľov