Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

14. mája 2018

O vysokom krvnom tlaku treba predovšetkým vedieťVysokému krvnému tlaku (artériovej hypertenzii) sa v medicíne hovorí aj tichý vrah. Jeho prejavy sú často málo výrazné a zvyknú sa pripisovať iným ochoreniam. ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 14. mája (TASR) - Vysokému krvnému tlaku (artériovej hypertenzii) sa v medicíne hovorí aj tichý vrah. Jeho prejavy sú často málo výrazné a zvyknú sa pripisovať iným ochoreniam. Pokiaľ sa však vysoký krvný tlak cielene nesleduje a nelieči, môže sa prejaviť až cievnou príhodou vo forme mozgovej porážky alebo srdcového infarktu či vážnym poškodením obličiek, varuje nezisková organizácia Únia pre zdravšie srdce.


Podľa nej neexistuje žiadna iná choroba, ktorá by bola tak ľahko rozpoznateľná a pritom tak často nepoznaná alebo nesprávne liečená. Za najdôležitejšie preto považuje pravidelné meranie tlaku. Za hypertenziu sa považuje opakované alebo pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku - podľa definície na hodnoty 140/90 Torrov a vyššie.

"Ak vysoký krvný tlak nie je dostatočne kontrolovaný, postupne stúpa. Neliečená alebo nesprávne liečená hypertenzia ohrozuje hypertonika množstvom potenciálnych komplikácií, ktorým je možné predísť, ak krvný tlak kontrolujeme," hovorí prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Slavomíra Filipová.

Upozorňuje však, že lieky nestačia a potrebná je aj zmena životosprávy. "Ľudia s vysokým krvným tlakom nemajú zakázaný aktívny pohyb, práve naopak," konštatuje. Hypertonikom odporúča najmä nesúťažné športy ako beh, chôdza alebo plávanie. Zároveň radí vyhnúť sa negatívnemu stresu a fajčeniu. "Ak ide o fajčiara, prestať fajčiť predstavuje najúčinnejší bod v zmene životného štýlu," hovorí.

Okrem toho radí dodržiavať tri jednoduché rady, ktoré vychádzajú zo stravy obyvateľov Stredomoria. "Každý deň sa hýbať, jesť ovocie, zeleninu, strukoviny, obilniny. Raz týždenne ryby, biele mäso, vajíčka, sladké. Sem-tam k tomu červené víno, ale s mierou. A len raz mesačne červené mäso," menuje. Zároveň pripomína, že najlepšie sú čerstvé potraviny, nie spracované.

Už tento týždeň, vo štvrtok 17. mája, si môžu záujemcovia v rámci kampane #pretozetitohovorim nechať vo vybraných lekárňach bezplatne zmerať tlak.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovensko aj svet podľa návštevníkov Hospodárskeho klubu
<< predchádzajúci článok
Izrael varoval Palestínčanov pred poškodzovaním plota na hraniciach

O vysokom krvnom tlaku treba predovšetkým vedieť - diskusné fórum čitateľov