Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. augusta 2012

Obamovo kontroverzné video pobúrilo tradičné ŠvajčiarskoŠvajčiarska vláda vyjadrila v utorok pobúrenie z volebného šotu úradujúceho prezidenta USA Baracka Obamu, v ktorom útočí na kontroverzné majetkové pomery svojho republikánskeho rivala Mitta Romneyho. ...Zdieľať
obama ŽENEVA 22. augusta  - Švajčiarska vláda vyjadrila v utorok pobúrenie z volebného šotu úradujúceho prezidenta USA Baracka Obamu, v ktorom útočí na kontroverzné majetkové pomery svojho republikánskeho rivala Mitta Romneyho.


V hudobnom klipe s názvom Romney Girl (Romneyho dievča) vystupuje mužská postava menom Mitt a slečna Švajčiarske Konto, ktorá spevom vychvaľuje takzvané daňové raje.

Následne sa objaví ich obrazový prehľad a nechýba v ňom okrem Švajčiarska ani Luxembursko, Írsko či Kajmanské ostrovy.


Romneyho luxusný život

Videom chcú demokrati poukázať na luxusný životný štýl, ktorý si vďaka od daní oslobodených účtov v spomínaných krajinách môže republikán dovoliť.

Podľa švajčiarskeho ministerstva zahraničných vecí však klip vrhá na účty v krajine zlé svetlo, keďže vyvoláva dojem, že ich "jediným cieľom je skryť peniaze pre daňovými úradmi".

Obamova kampaň dlhodobo kriticky poukazuje na závratnú hodnotu majetku a účtov exguvernéra štátu Massachusetts, ktorý je podľa nej v prudkom nepomere k jeho daňovým odvodom.

Rodák z Detroitu navyše odmieta zverejniť daňové priznania staršie ako dva roky, čím podporuje špekulácie demokratov hovoriacich o malej výške daní, ktoré by ma tak majetný človek ako Romney platiť.


Majetok v hodnote miliónov eur

Ten síce zo zákona síce nemusí zverejňovať svoje dane, no v posledných rokoch sa to v rámci súboja o Biely doma stalo tradíciou.

Kontroverzné video Romney GirlPriekopníkom v tomto smere bol paradoxne Romneyho otec George, ktorý v rámci republikánskych primárok v roku 1968 neúspešné kandidoval proti neskoršiemu prezidentovi Richardovi Nixonovi.

Kým George Romney zverejnil 12 daňových priznaní, Nixon žiadne. Napriek tomu získal republikánsku nomináciu a po porážke demokrata Huberta Humphreya sa stal prezidentom USA.

Odhaduje sa, že majetok Obamovho vyzývateľa v novembrových prezidentských voľbách sa pohybuje v hodnote desiatok miliónov dolárov, pričom hodnota jeho účtov vo Švajčiarsku má údajne dosahovať tri milióny.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zničujúce požiare pohltili celý juh Európy
<< predchádzajúci článok
Tipy pre zdravé vlasy od kaderníčky hviezd

Obamovo kontroverzné video pobúrilo tradičné Švajčiarsko - diskusné fórum čitateľov