Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. októbra 2017

Obchod medzi Českom a Nemeckom smeruje k ďalšiemu rekorduIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Brno 13. októbra (TASR) - Obchod medzi Českom a Nemeckom má aj tento rok našliapnuté k rekordnému objemu. Vlani dosiahol obchod hodnotu 2,21 bilióna Kč (85,36 miliardy eur) a druhýkrát po sebe prekročil 2-biliónovú hranicu. Aktuálny vývoj naznačuje, že túto hranicu prekročí aj tento rok, uviedol na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne riaditeľ Česko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Bernard Bauer.


"Od januára do konca augusta tohto roka sa obrat česko-nemeckého obchodu v cezhraničnom poňatí vyšplhal na 1,549 bilióna Kč, čo oproti rovnakému obdobiu minulého roka znamená rast o viac než 6 %. Vyzerá to teda na ďalší rekord," nechal sa počuť Bauer.

S výnimkou krízy v rokoch 2008 a 2009, ktorá sa prejavila menším prepadom, má obchod medzi krajinami stúpajúcu tendenciu. Vlani smerovala do Nemecka tretina českého vývozu a na dovoze do Česka sa Nemecko podieľalo 26 %.

Prvýkrát v histórii sa tak Česko dostalo medzi 10 najvýznamnejších obchodných partnerov Nemecka. Hodnota nemeckých investícií v Česku dosiahla vlani 118,6 miliardy Kč. Táto suma predstavuje takmer tri štvrtiny všetkých priamych zahraničných investícií, ktoré v minulom roku do Česka pritiekli.

(1 EUR = 25,891 CZK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Materiály pre menšinové vzdelávanie testujú vo vybraných školách
<< predchádzajúci článok
Zázemie pre horských záchranárov bude modernejšie

Obchod medzi Českom a Nemeckom smeruje k ďalšiemu rekordu - diskusné fórum čitateľov