Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

11. októbra 2019

Obezita nie je len estetický problém, ale aj život ohrozujúci faktorObezita nie je len estetický problém, ale aj zdravie a život ohrozujúci faktor. Prináša zdravotné problémy, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak či cholesterol, pripomína ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 11. októbra (TASR) - Obezita nie je len estetický problém, ale aj zdravie a život ohrozujúci faktor. Prináša zdravotné problémy, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak či cholesterol, pripomína univerzitná diabetologička Katarína Černá v súvislosti s piatkovým Svetovým dňom obezity.


Počet ľudí trpiacich obezitou dosahuje podľa Černej také číslo, že možno hovoriť o pandémii. Až sedem z desiatich slovenských mužov a šesť z desiatich slovenských žien vo veku 18 až 64 rokov má nadhmotnosť alebo obezitu.

Jediným účinným riešením je schudnúť, vysvetľuje prezidentka Aliancie výživových poradcov SR Iveta Nemcová. Výdaj energie má byť väčší ako jej príjem. „Každé jedlo by malo byť ľahko stráviteľné, zostavené zo živočíšnych i rastlinných zdrojov, poskytujúcich potrebné množstvo a kvalitu bielkovín, tukov, sacharidov a mikroživín. Obmedzte príjem jednoduchých cukrov – nahraďte ich komplexnými sacharidmi a vlákninou,“ radí odborníčka. Diétu treba prispôsobiť zdravotnému stavu i prípadným intoleranciám.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Nadváha a obezita zvyšujú riziko cirhózy pečene (15. 3. 2010)
 Identifikovali génové variácie, ktoré zapríčiňujú obezitu (7. 7. 2008)
 Halina svoju "váhu" ovláda (14. 4. 2007)
 Nová technológia pre zisťovanie obezity (23. 3. 2007)nasledujúci článok >>
V posledných rokoch sa proti chrípke dalo zaočkovať menej ako 5 % ľudí
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo vnútra SR chce nakúpiť tri jednomotorové ľahké lietadlá

Obezita nie je len estetický problém, ale aj život ohrozujúci faktor - diskusné fórum čitateľov