Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

10. decembra 2017

Ochranári 10. decembra upozorňujú na práva zvierat medzinárodným dňom10. december sa stal Medzinárodným dňom práv zvierat.Zdieľať
10. december sa stal Medzinárodným dňom práv zvierat. Foto: TASR/Henrich Mišovič
 
Paríž/Sheffiled 10. decembra (TASR) - Medzinárodný deň práv zvierat (IARD), pripadajúci na 10. decembra, je pre ochranárov príležitosťou, aby upozornili na potrebu uznania Všeobecnej deklarácie práv zvierat. Tento deň iniciovali ochranári v Británii a pripomína sa od roku 1998.


Britská ochranárska organizácia Uncaged pri príležitosti IARD niekoľko rokov žiadala, aby sa práva zvierat riadne zakotvili vo Všeobecnej deklarácii práv zvierat podľa Všeobecnej deklarácie ľudských práv. V roku 2012 sa Uncaged transformovala na Stredisko pre zvieratá a sociálnu spravodlivosť (CASJ).

Ochranári pravidelne vyzývajú všetkých, ktorí odmietajú zneužívanie zvierat a popieranie ich práv, aby každý rok zorganizovali 10. decembra akcie proti akémukoľvek spôsobovaniu utrpenia živočíchom. Spravidla ide o pokojné protestné akcie so sviečkou a usporadúvajú ich na miestach, na ktorých dochádza k bolestnému zaobchádzaniu so zvieratami, napríklad v školských, výskumných či podnikových laboratóriách.

Odporcovia utrpenia zvierat svoj postoj vyjadrujú aj pred bitúnkami, mäsiarstvami a reštauráciami rýchleho občerstvenia, ako aj pred inštitúciami, kde dochádza k vivisekcii a pokusom na živom zvierati.

Od roku 1998 v Británii, v USA a vo viacerých európskych štátoch aktivisti, zasadzujúci sa za dodržiavanie práv zvierat, pripravujú akcie, na ktorých informujú o právach zvierat. Mnohé z nich sú vystavené zbytočnému trápeniu a bolesti. K živočíchom treba pristupovať aspoň racionálne a s istými etickými zásadami, podotýkajú aktivisti.

Všeobecnú deklaráciu práv zvierat - teda že majú právo žiť bez trápenia, zneužívania až po smrť - podpísali organizácie zastupujúce tisíce ľudí v Británii, Argentíne, Austrálii, Belgicku, Brazílii, Bulharsku, Holandsku, Čile, Chorvátsku, na Cypre, vo Francúzsku, v Indii, Írsku, Izraeli, Juhoafrickej republike, Kanade, Luxembursku, Mexiku, Nemecku, Nigérii, na Novom Zélande, v Poľsku, Rusku, Slovinsku, Španielsku, vo Švédsku, Švajčiarsku, v Taliansku a USA.

Ochrancovia práv zvierat naďalej upozorňujú popri ľudských aj na práva zvierat. Aktivisti dávajú do súvislosti podpísanie Všeobecnej deklarácie ľudských práv, 10. decembra 1948, s právami všetkých živých bytostí, teda aj zvierat.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KEĎ PRÍRODA PLAČE: Fotograf zverejnil zábery umierajúceho medveďa
<< predchádzajúci článok
V Berlíne udeľovali Európske filmové ceny, dominovala snímka Štvorec režiséra Östlunda

Ochranári 10. decembra upozorňujú na práva zvierat medzinárodným dňom - diskusné fórum čitateľov