Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. septembra 2018

Odborníci: Liečby biosimilárnymi liekmi sa netreba obávaťIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 26. septembra (TASR) – Biosimilárne, t.j. biologicky podobné lieky šetria v európskych krajinách milióny eur, Slovensko však v ich využívaní zaostáva. Podľa odborníkov je liečba prostredníctvom nich rovnako kvalitná a šetrí financie. Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v stredu (26.9) sa na tom zhodli zástupcovia Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), neziskovej organizácie INEKO, organizácie Medicine for Europe a odborníkov z praxe.


Podľa riaditeľky ŠÚKL-u Zuzany Baťovej „z pohľadu štátneho ústavu sú obavy o bezpečnosť pacientov pri prechode na liečbu biosimilármi neodôvodnené". „Na Slovensku sa už niekoľko rokov bežne používajú biologicky podobné lieky s obsahom účinných látok ako napríklad epoetín, filgrastim, inflixamab či inzulín glargín. Monitorovací systém Európskej únie ani ŠÚKL nezaznamenali rozdiely v charaktere, závažnosti alebo frekvencii nežiaducich účinkov medzi biologickými liekmi a biosimilármi," priblížila.

„Ak by vstup ďalších biosimilárnych liekov zaregistrovaných Európskou liekovou agentúrou (EMA) viedol k 25 až 35-percentnému zníženiu cien liekov a toto zníženie by sa v plnej miere prejavilo vo finančnej úspore, teda nie v náraste spotreby, získali by verejné zdroje podľa odhadu INEKO 28 až 40 miliónov ročne," vysvetlil riaditeľ INEKO Peter Goliaš.

Možná úspora by podľa diskutujúcich znamenala šancu „získať kvalitnejšiu liečbu pre pacientov". „Zámena originálneho lieku biologického pôvodu s biosimilárnym podľa skúseností z niekoľkoročného používania v klinickej praxi na Slovensku potvrdila, že liečba biologicky podobným liekom je rovnako účinná a bezpečná, ako liečba originálnym liekom," vysvetlil Tibor Hlavatý z centra pre biologickú liečbu črevných zápalových ochorení z Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Návštevníci skanzenu uvidia na prehliadke králiky aj exotické vtáctvo
<< predchádzajúci článok
Taliansky rozpočet bude obsahovať základný príjem

Odborníci: Liečby biosimilárnymi liekmi sa netreba obávať - diskusné fórum čitateľov