Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

16. júla 2010

Ohnisko úhynu kráv na antrax aj v ŠtefuroveIlustračné foto Foto: SITA/AP PREŠOV/ŠTEFUROV 16. júla (WEBNOVINY) – V okrese Svidník sa v priebehu dvoch týždňov potvrdilo už druhé ohnisko nákazy hovädzieho dobytka na Bacillus anthracis (antrax). Pozitívny nález ...Zdieľať
veda dna Ilustračné foto

Foto: SITA/AP
PREŠOV/ŠTEFUROV 16. júla (WEBNOVINY) – V okrese Svidník sa v priebehu dvoch týždňov potvrdilo už druhé ohnisko nákazy hovädzieho dobytka na Bacillus anthracis (antrax). Pozitívny nález sneti slezinnej – antraxu potvrdili pred týždňom u dobytka v obci Soboš, kde uhynulo desať kráv na súkromnej farme. Iba desať kilometrov odtiaľ v obci Štefurov vo štvrtok uhynula jedna krava z chovu drobnochovateľa. Aj u nej bol pozitívny nález na antrax. Ako informoval agentúru SITA veterinárny lekár z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy vo Svidníku Michal Zozuľák, majiteľ uhynutej kravy mal sedemčlenné stádo, ktoré sa páslo na pasienkoch. Rovnako ako v Soboši, aj tu veterinár začal u zvyšného stáda s antibiotickou liečbou. Mlieko od dojníc zakázal používať na konzum pre ľudí. Po jeho prevarení je možné s ním napájať teľatá.

Zozuľák informoval, že dnes Štátna veterinárna a potravinová správa zabezpečila vakcíny proti tejto nebezpečnej nákaze. Hneď ako im doručia očkovacie látky, začnú s vakcináciou v okolitých farmách. V ohnisku nákazy môžu začať s vakcináciou po skončení antibiotickej clony. Ak sa situácia nezmení, v Soboši by mohli zaočkovať stádo v stredu 21. júla.

Okrem hovädzieho dobytka sa ráta aj s preventívnym zaočkovaním oviec, kôz a koní v lokalite, ktorú určí veterinárna správa. Ide o nebezpečnú nákazu, ktorá je prenosná z chorého zvieraťa na človeka, uviedol veterinár. Podľa jeho informácií naposledy antraxová baktéria bola u zvierat potvrdená na Slovensku v sedemdesiatych rokoch.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Euro pokračovalo v posilňovaní voči doláru
<< predchádzajúci článok
Mladík zahynul pod prevráteným traktorom

Ohnisko úhynu kráv na antrax aj v Štefurove - diskusné fórum čitateľov