Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. apríla 2011

OKS: Vedenie Úradu pre verejné obstarávanie nepatrí opozíciiObčianska konzervatívna strana (OKS) nesúhlasí s názorom, že post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) by mal obsadiť stranícky nominant ...Zdieľať
dostal Podpredseda OKS Ondrej Dostál.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) - Občianska konzervatívna strana (OKS) nesúhlasí s názorom, že post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) by mal obsadiť stranícky nominant Smeru-SD. Podľa predstaviteľov OKS opozícia nemá žiadny legitímny nárok na obsadenie tohto postu. "Úlohou ÚVO je bdieť nad dodržiavaním zákona v oblasti verejného obstarávania. Úlohou úradu nie je byť nástrojom boja opozície proti vláde, ale na druhej strane ani kryť prípadné prešľapy vo verejnom obstarávaní," vyhlásil poslanec Národnej rady SR a podpredseda OKS Ondrej Dostál. Novým predsedom ÚVO by sa mal podľa OKS stať nezávislý odborník majúci dostatočné renomé v oblasti verejného obstarávania a nie stranícky nominant alebo kandidát, ktorý je priamo previazaný s politickými stranami či už vládnej koalície alebo opozície.


OKS tak reaguje na slová lídra Smeru-SD Roberta Fica, že jeho strana je pripravená navrhnúť svojho kandidáta na čelo ÚVO. "Vychádzam z toho, že je to pozícia, ktorá patrí opozícii, preto sme pripravení navrhnúť nominanta," povedal v pondelok. Podľa neho doterajší šéf úradu Roman Šipoš odstúpil, pretože nechcel pracovať pod tlakom a on sám jeho rozhodnutie rešpektuje. Fico pritom odmietol úvahy o tom, že by uvoľnený post pripadol koalícii. "Ja nevidím žiadny dôvod, prečo by na čele mal stáť predstaviteľ vládnej koalície.... Táto pozícia patrí opozícii a my sa o ňu budeme uchádzať," skonštatoval Fico. Ako doplnil, aj za predchádzajúcej vlády bol predsedom úradu reprezentant opozície. Ak by toto pravidlo súčasná koalícia porušila, krivila by podľa neho zákony.


Nový šéf ÚVO by mal byť podľa Sulíka zvolený 17. mája

Šipoš, ktorý zastával tento post ako nominant opozičného Smeru-SD od 7. júla minulého roka, sa rozhodol odstúpiť z funkcie k 11. aprílu. Stalo sa tak po tom, čo premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) po Koaličnej rade pred týždňom kritizovala činnosť úradu. Šipoš oznámil svoje odstúpenie z funkcie predsedovi Národnej rady SR Richardovi Sulíkovi, keďže podľa novely zákona o verejnom obstarávaní, platnej od 1. apríla tohto roka, predsedu úradu menuje a odvoláva parlament na návrh vlády. O svojom rozhodnutí predseda úradu tiež informoval predsedníčku vlády. Nový šéf Úradu pre verejné obstarávanie by mal byť podľa Sulíka zvolený na parlamentnej schôdzi, ktorá sa začne 17. mája. Dovtedy čaká aj návrhy z opozície na toto uvoľnené miesto.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ODYSEUS: HIV a žltačka sa šíria rýchlejšie ako si myslíte
<< predchádzajúci článok
Električku do Petržalky chce 81 percent ľudí

OKS: Vedenie Úradu pre verejné obstarávanie nepatrí opozícii - diskusné fórum čitateľov