Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. augusta 2022

Opakovane odsúdeného košického advokáta súdia pre nepriamu korupciu odznovaNa Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v pondelok opätovne začalo hlavné pojednávanie s košickým advokátom ...Zdieľať
gettyimages 176810772 676x451 8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v pondelok opätovne začalo hlavné pojednávanie s košickým advokátom Alexandrom F. Ten čelí obžalobe pre pomoc k prečinu nepriamej korupcie formou účastníctva. Súd pritom v jeho prípade už viackrát rozhodol.


Prvýkrát ho uznal za vinného ešte v roku 2015 a následne aj v roku 2017. V oboch prípadoch mu uložil trest 10 mesiacov väzenia s podmienečným odkladom na 18 mesiacov. Zároveň dostal aj peňažný trest 3 000 eur a zákaz činnosti vykonávať funkciu advokáta päť rokov.

V oboch prípadoch však Najvyšší súd SR verdikt zrušil a vec vrátil prvostupňovému súdu na opätovné prerokovanie a rozhodnutie.

Zmenilo sa zloženie senátu


Vinu obžalovaného košického advokáta ŠTS konštatoval aj v júli 2020. Odvolací súd mu však vec opätovne vrátil. Keďže sa následne v tomto prípade zmenilo zloženie senátu a obžalovaný s tým nesúhlasil, súd musí vec prejednať nanovo. Začal preto s prehrávaním záznamov výpovedí svedkov. Obžalovaný sa pre zdravotný stav na pondelkovom pojednávaní nezúčastnil.

Podľa obžaloby advokát žiadal ešte v roku 2011 od svojej klientky odsúdenej za trestný čin podvodu na osem a pol roka väzenia finančné prostriedky, údajne určené pre sudcu Najvyššieho súdu SR. Ten mal totiž rozhodovať o dovolaní odsúdenej. Podľa prokuratúry išlo o sumu 20-tisíc až 30-tisíc eur. Obžalovaný v rámci opakovaných procesov trval na svojej nevine.

Peniaze boli alfou a omegou


Na súde v pondelok mimo iného prehrali záznam výpovede svedka, ktorý bol v pozícii policajného agenta. Zároveň bol kamarátom odsúdenej ženy a mal sprostredkovať požadované peniaze.

"Peniaze boli alfou a omegou našich stretnutí," povedal svedok o stretnutiach s advokátom. Obžalovaný mu podľa výpovede povedal, že peniaze majú ísť jeho kamarátovi, sudcovi NS SR Igorovi B.

Ten si mal za časť z nich kúpiť auto - veterána a zvyšok mal rozdeliť ostatným členom senátu, ktorý rozhodoval o dovolaní odsúdenej Ivety Vojtkovej. Súd sa má v rámci obnoveného hlavného pojednávania zaoberať viacerými dôkazmi, preto vo veci plánuje vytýčiť ďalšie pojednávania.


Zdroj: Webnoviny.sk - Opakovane odsúdeného košického advokáta súdia pre nepriamu korupciu odznova © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Krajniak odmietol Sulíkove hry a zaťahovanie Sme rodina do koaličných sporov, skritizoval zákon o dôchodkoch z dielne SaS (video)
<< predchádzajúci článok
Hnutie Republika predloží tisíce podpisov na vyhlásenie referenda a Uhrík vyzýva Čaputovú, aby nerobila problémy