Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. mája 2009

Opozícia chce rokovať s Ficom o ŠSBRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Opozícia chce rokovať s premiérom Robertom Ficom o ústavnom zákone o zriadení Špeciálneho súdu (ŠS) a zároveň chce v stredu zorganizovať protestné zhromaždenia občanov v Bratislave a Košiciach ...Zdieľať
BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Opozícia chce rokovať s premiérom Robertom Ficom o ústavnom zákone o zriadení Špeciálneho súdu (ŠS) a zároveň chce v stredu zorganizovať protestné zhromaždenia občanov v Bratislave a Košiciach proti zrušeniu tohto súdu. Dnes sa na tom zhodli predstavitelia opozičných strán. Ako uviedol na tlačovej besede predseda KDH Pavol Hrušovský, opozícia požiada Fica o rokovanie, pretože boj s korupciou, organizovaným zločinom a mafiou nemôže byť koalično-opozičným sporom. Podľa neho opozícia sa chce o zákone dohodnúť a nie súťažiť. „Chceme novú politickú kultúru,“ vyhlásil. Zároveň zdôraznil, že rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, po ktorom by mal skončiť činnosť ŠS dáva nádej zločincom a zneisťuje všetkých slušných občanov a sudcov.


Podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu opozícia chce také riešenie situácie, ktoré nepovedie k oslabeniu postavenia špeciálneho sudcu. „Nezmenšiť, neoslabiť postavenie špeciálnych sudcov,“ zdôraznil. Dzurindu prekvapil dnešný postoj premiéra, pretože v stredu nemal k rozhodnutiu Ústavného súdu výhrady. „Zrejme si ráno prečítal noviny a zmenil názor,“ vyhlásil šéf SDKÚ-DS. Zároveň dodal, že opozícia nemá záujem pretekať sa v tom, či potrebný zákon predloží vláda, alebo opozícia. „Nemáme silou mocou záujem o autorstvo,“ uviedol.

Dzurinda kritizoval koalíciu, že nechala vymeniť deväť z trinástich sudcov Ústavného súdu a potom ho nechala rozhodovať o Špeciálnom súde. Upozornil, že hlasovanie sudcov Ústavného súdu nie je chybou opozície. Pripomenul, že za protiústavnosť Špeciálneho súdu bolo sedem sudcov a šesť sa vyslovilo proti. „Hlasovanie bolo ich osobným zlyhaním,“ vyhlásil.

SMK na dnešnom opozičnom stretnutí zastupoval podpredseda strany József Berényi, pretože šéf SMK Pál Csáky je mimo Slovenska. Berényi vyhlásil, že v SMK sú radi, pretože „sudcovia, ktorí majú maďarský pôvod hlasovali správne“. „Chceme byť štátotvorná menšina, ktorá v takýchto prípadoch vie, kde je jej miesto. To je budovanie demokracie,“ povedal.

Špeciálny súd má podľa premiéra Roberta Fica svoje miesto v systéme súdov Slovenskej republiky. "Toto miesto musí mať zakotvené na základe takej právnej úpravy, ktorá bude ústavná, teda úpravy, ktorá bude zodpovedať Ústave SR," povedal dnes Fico na tlačovej besede. Dodal, že existuje možnosť novelizovať Ústavu tak, aby Špeciálny súd bol zaradený do sústavy súdov ako mimoriadny súd. Druhou možnosťou je prijatie nového ústavného zákona o zriadení Špeciálneho súdu.

Ústavný súd (ÚS) v stredu rozhodol, že Špeciálny súd bol zriadený v rozpore s Ústavou SR. Za takýto nález hlasovala väčšina z trinástich ústavných sudcov. Plénum Ústavného súdu na verejnom pojednávaní vyhovelo podaniu skupiny 46 poslancov NR SR, prevažne z Ľudovej strany-HZDS na čele s Vladimírom Mečiarom, ktorá napadla niektoré ustanovenia Zákona o Špeciálnom súde a Úrade špeciálneho prokurátora pre neústavnosť.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štátna pokladnica odviedla do rozpočtu 128,1 mil. eur
<< predchádzajúci článok
Expolicajti sú vinní z lúpežných prepadnutí

Opozícia chce rokovať s Ficom o ŠS - diskusné fórum čitateľov