Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

26. marca 2018

Oranžový sneh zmenil časť Európy na krajinu pripomínajúcu planétu MarsNa snímke v pozadí oranžová obloha pri Čiernom mori, ktorú spôsobil priviaty piesok zo Sahary.Zdieľať
Na snímke v pozadí oranžová obloha pri Čiernom mori, ktorú spôsobil priviaty piesok zo Sahary. Foto: TASR/AP
 
Sofia 26. marca (TASR) - Oranžový sneh prekvapil v uplynulých dňoch obyvateľov niekoľkých východoeurópskych krajín. Nezvyčajný prírodný úkaz spôsobil prach z piesočných búrok na Sahare, následkom čoho krajina v hornatých častiach Ruska, Ukrajiny, Bulharska, Rumunska a Moldavska pripomínala povrch planéty Mars.


Podľa meteorológov dochádza k takémuto fenoménu zhruba každých päť rokov. Odborníci, ktorých v pondelok citoval denník The Guardian, spresňujú, že k vytvoreniu farebného úkazu prispel mix rozvíreného piesku, prachu a peľových častíc, ktoré do Európy privial vietor zo severnej Afriky. Ľudia na internete zverejnili zábery krajiny s oranžovým nádychom.

Steven Keates z britského meteorologického ústavu Met Office uviedol: "Keď sa piesok dostane do vyšších vrstiev atmosféry, začne rozptyľovať všade. Pohľad na družicové zábery NASA nám prezradí, že naprieč Stredozemným morom je unášané množstvo piesku a prachu v atmosfére."

The Guardian pripomína, že nejde o prvý prípad, keď obyvatelia východnej Európy zažili zvláštnu farbu snehu. Podobný úkaz sa vyskytol aj v roku 2007, keď tri oblasti južnej Sibíri pokryl záhadný "olejovitý" oranžový sneh.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cenu pomenovanú po J.S.Bachovi získali 4 šíritelia jeho diela a odkazu
<< predchádzajúci článok
Prehriate brzdy bicykla spôsobili lesný požiar

Oranžový sneh zmenil časť Európy na krajinu pripomínajúcu planétu Mars - diskusné fórum čitateľov