Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. mája 2024

Organizačné zmeny v NAKA budú zásadné, nadácia Zastavme korupciu upozorňuje na odchod viac ako polovice zamestnancovNadácia Zastavme korupciu získala pripravovaný príkaz prezidenta Policajného zboru, z ktorého vyplýva, že ...Zdieľať
07 676x450 10.5.2024 (SITA.sk) - Nadácia Zastavme korupciu získala pripravovaný príkaz prezidenta Policajného zboru, z ktorého vyplýva, že organizačné zmeny na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) budú zásadné.


Podľa nadácie sa dá očakávať odchod viac ako polovice zamestnancov. NAKA bude mať právomoc vyšetrovať len niekoľko málo trestných činov, a to tie, ktoré patria do pôsobnosti Európskej prokuratúry.

Korupciu a ďalšiu závažnú trestnú činnosť bude môcť NAKA už len operatívne odhaľovať, ale nebude môcť pokračovať v jej vyšetrovaní. Svoje zistenia bude postupovať Krajským riaditeľstvám, ak prezident Policajného zboru SR nerozhodne inak. To nielen otvára priestor na zametanie citlivých prípadov, ale môže výrazne spomaliť aj samotné vyšetrovanie,“ upozorňuje nadácia.

Krajské riaditeľstvá


Krajské riaditeľstvá budú okrem korupcie vyšetrovať aj zločinecké, teroristické a organizované skupiny, extrémizmus, závažnú daňovú a ekonomickú trestnú činnosť a trestnú činnosť poškodzovania finančných záujmov , ktorá nepatrí pod právomoc Európskej prokuratúry. A to aj napriek tomu, že na krajoch s vyšetrovaním takejto trestnej činnosti v súčasnosti nemajú skúsenosti, pretože ju nikdy nevyšetrovali.

Je teda možné predpokladať, že väčšina príslušníkov NAKA prejde pod krajské riaditeľstvá, upozorňuje Nadácia Zastavme korupciu.

Dva nové úrady


Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vysvetľoval organizačné zmeny v NAKA aj potrebou šetrenia finančných prostriedkov. Podľa interného príkazu však majú napriek tomu vzniknúť dva nové úrady.

Jedným z nich má byť Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá má vyšetrovať všetku drogovú trestnú činnosť okrem prechovávania drog pre vlastnú potrebu.

Ďalším novým úradom, ktorý vznikne, respektíve sa rozšíri, bude Úrad kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru, ktorý bude po novom vyšetrovať legalizáciu výnosov z trestnej činnosti, ak takým činom bude spôsobená škoda prevyšujúca 1 milión eur. Do tejto sumy budú pranie špinavých peňazí vyšetrovať kraje.

Rovnako pod tento úrad prejde aj počítačová kriminalita zo zrušenej Národnej centrály osobitných druhov kriminality a teroristické skríningové centrum.

Budú vznikať prieťahy


Tie prípady, ktoré nebudú patriť do novej právomoci NAKA, prejdú na krajské a okresné riaditeľstva, ak na ne nedá v jednotlivých prípadoch prezident výnimku. Ak budú pridelené novým vyšetrovateľom, môžeme počítať s prieťahmi, keďže tí si ich budú musieť nanovo naštudovať,“ podotýka nadácia.

Keďže Národná centrálna osobitných druhov kriminality sa má úplne zrušiť, aj environkriminalita má prejsť pod okresné riaditeľstvá.

Je otázne, či je takýto krok v súlade s plánom obnovy, keďže sme z neho čerpali financie na vytvorenie environpolície, vrátane novo vytvorených miest, budov a materiálneho technického vybavenia,“ dodala nadácia.


Zdroj: SITA.sk - Organizačné zmeny v NAKA budú zásadné, nadácia Zastavme korupciu upozorňuje na odchod viac ako polovice zamestnancov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vodič prekročil maximálnu povolenú rýchlosť na diaľnici D1 o 110 kilometrov za hodinu, policajnému radaru však neunikol
<< predchádzajúci článok
Partizáni na Kryme neustále monitorujú ruskú Čiernomorskú flotilu, zostávajú z nej len zvyšky