Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2017

Ornitológovia počítajú na Záhorí vzácne dravceOrnitológovia aj tento víkend počítajú na Záhorí vzácne dravce. Kým ten minulý sčítavali pozdĺž rieky Morava počty haje červenej, od piatka (13.1.) do ...Zdieľať
Orol kráľovský Foto: TASR/František Iván
Bratislava 14. januára (TASR) - Ornitológovia aj tento víkend počítajú na Záhorí vzácne dravce. Kým ten minulý sčítavali pozdĺž rieky Morava počty haje červenej, od piatka (13.1.) do nedele (15.1.) zameriavajú svoju pozornosť na orliaka morského, orla kráľovského a sokola rároha.


"Ide o nesmierne vzácne druhy. Čím viac o nich vieme, tým lepšie môžeme pokračovať v aktivitách na zlepšovanie podmienok na ich hniezdenie či ponuku potravy," hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku, ktorá sčítanie koordinuje. Získané výsledky sa využívajú pri ochrane lokalít. Ak na nich dravce trávia veľa času, znamená to, že tu majú dosť potravy a územie je pre nich vhodné.

Orliak morský je s rozpätím krídiel takmer 2,5 metra najväčším dravcom, ktorý na Slovensku hniezdi. "V roku 2016 na celom našom území vyviedlo mláďatá len 12 párov orliaka. Zaujímavé je, že v zime sa počty tohto druhu u nás zvyšujú, pretože sa tu objavujú jedince zo severu – z Poľska, Fínska a Estónska," priblížila Deutschová.

V prípade orla kráľovského a sokola rároha je podľa jej slov zaujímavé, že mladé jedince zimujú často v zahraničí, v krajinách ako Srbsko, Maďarsko, Taliansko či Afrike. "Dospelé vtáky však veľmi často ostávajú v blízkosti svojho hniezdiska. Práve preto sa pri ich počítaní zameriame na lokality, kde hniezdia, a na loviská," doplnila Deutschová.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SDKÚ plánuje nový model fungovania,Šanca chce bojovať proti korupcii
<< predchádzajúci článok
Čínske banky vlani poskytli rekordný objem nových úverov

Ornitológovia počítajú na Záhorí vzácne dravce - diskusné fórum čitateľov