Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. septembra 2018

OSN: Pestovanie koky v Kolumbii dosiahlo rekordnú úroveňVeľkosť územia, na ktorom sa v Kolumbii pestuje koka - rastlina, z ktorej sa vyrába kokaín - dosiahla v minulom roku rekordnú úroveň - 171 000 hektárov. S odvolaním sa ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo
Bogota 20. septembra (TASR) - Veľkosť územia, na ktorom sa v Kolumbii pestuje koka - rastlina, z ktorej sa vyrába kokaín - dosiahla v minulom roku rekordnú úroveň - 171 000 hektárov. S odvolaním sa na Úrad OSN pre drogy a kriminalitu o tom v stredu informovala agentúra DPA.


V porovnaní s rokom 2016 sa rozloha produkcie koky zvýšila o 17 percent, čo by stačilo na výrobu 1400 ton kokaínu, ktorý by na miestnom trhu mal hodnotu približne 2,7 miliardy dolárov. Väčšina koky sa pestuje v oblastiach hraničiacich s Ekvádorom a Venezuelou.

Kolumbia tak ostáva hlavným producentom kokaínu na svete, napriek tomu, že kolumbijské bezpečnostné zložky minulý rok zabavili 435 ton tejto drogy.

Mierová dohoda z roku 2016 uzavretá medzi kolumbijskou vládou a guerillovým hnutím FARC, ktoré sa podieľalo na obchodovaní s drogami, predpokladala zníženie výroby kokaínu v tejto juhoamerickej krajine, avšak opak je pravdou.

Analytici tento nárast čiastočne pripisujú aj faktu, že obchodníci s drogami prevzali oblasti, z ktorých sa povstalci z FARC po uzavretí dohody stiahli, a vysadili na týchto územiach koku.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na mieste protestu proti výrubu vzácneho lesa zahynul novinár
<< predchádzajúci článok
Rusko preštuduje izraelské dáta o zostrelenom ruskom lietadle

OSN: Pestovanie koky v Kolumbii dosiahlo rekordnú úroveň - diskusné fórum čitateľov