Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2013

OSN: V laboratóriách sa začína analýza vzoriek získaných v SýriiSpojené národy už poslali vzorky z údajného nasadenia chemických zbraní v Sýrii do viacerých laboratórií, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.Zdieľať
New York/Washington 3. septembra (TASR) - Spojené národy už poslali vzorky z údajného nasadenia chemických zbraní v Sýrii do viacerých laboratórií, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.

Na snímke zverejnenej 31. augusta 2013 pracovníci kontrolujú vzorky inšpekčného tímu OSN po prílete zo Sýrie na letisku v Haagu. Foto: TASR/AP

Vzorky v pondelok popoludní transportovali z Haagu a svoj cieľ mali dosiahnuť v priebehu niekoľkých hodín, potvrdil v noci nadnes hovorca OSN v New Yorku. Dodal, že vybrané laboratóriá sú pripravené začať so skúmaním vzoriek. Nechcel však uviesť podrobnosti o tom, kde sa analýzy - politicky veľmi pálčivé - uskutočnia. Kým ale budú výsledky, ešte to potrvá.

Nemecká spravodajská služba (BND) podľa portálu Spiegel Online získala o údajnom chemickom útoku informácie, ktoré spáchanie činu posunuli do blízkosti sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Šéf BND Gerhard Schindler informoval v pondelok vybraných poslancov Bundestagu o jednom odpočúvanom rozhovore, uviedol Spiegel Online.

Nemecká tajná služba mala po útoku z 21. augusta zachytiť rozhovor medzi vedúcim predstaviteľom libanonského hnutia Hizballáh s iránskym veľvyslanectvom. Predstaviteľ hnutia, ktoré podporuje Asada, sa zmienil o chemickom útoku na príkaz režimu. Podľa Schindlera chýba jednoznačný dôkaz, avšak po analýze vychádzajú z toho, že čin zrejme spáchal Asadov režim.

Vo Francúzsku zverejnila vláda dokument s údajnými dôkazmi o použití jedovatého plynu v Sýrii. Deväťstranový dokument, ktorý vychádza z poznatkov francúzskej tajnej služby, sa objavil na internetovej stránke francúzskeho premiéra Jeana-Marca Ayraulta. Paríž systematicky posúdil 47 videozáznamov, k tomu sa pridali správy od očitých svedkov.

Spojené štáty vytkli režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, že v blízkosti hlavného mesta, v lokalitách ovládaných povstalcami, použil nervový plyn sarín, uviedla DPA.

Americký prezident Barack Obama cez víkend odložil na neskorší čas rozhodnutie o vojenskom útoku a prekvapujúco oznámil, že počká na hlasovanie v Kongrese. Diskusia sa má začať hneď po skončení letnej prestávky, na nasledujúci pondelok.

Obama pre hlasovanie v Kongrese získal opatrnú podporu dvoch vplyvných republikánskych senátorov - Johna McCaina a Lindseya Grahama, ktorí sa po pondelkovom stretnutí s prezidentom vyjadrili pozitívne. Očakávajú však, že Biely dom teraz rozvinie lepšiu stratégiu, aby mohol reagovať na situáciu v Sýrii.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sanfranciský záliv preklenul nanovo vybudovaný most
<< predchádzajúci článok
Basketbalista Rodman pricestoval do KĽDR navštíviť priateľa Kima

OSN: V laboratóriách sa začína analýza vzoriek získaných v Sýrii - diskusné fórum čitateľov