Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. decembra 2014

P. Frešo v Bruseli kritizoval novelu o dani z motorových vozidielNa snímke predseda SDKÚ-DS Pavol FrešoZdieľať
Na snímke predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo Foto: FOTO TASR/Michal Svítok
Brusel 3. decembra (TASR) - Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo dnes v Bruseli na panelovej diskusii vo Výbore regiónov otvoril problém zoštátňovania samospráv, ktorému kraje na Slovensku čelia po prijatí novely zákona o dani z motorových vozidiel.


Podľa jeho slov týmto zákonom dochádza k výraznému naštrbeniu princípov, vďaka ktorým od roku 2005 na Slovensku samospráva funguje.

"Nie je to malá vec, pretože to siaha po podstatnej časti samosprávnosti, nielen regiónov, ale aj miestnej samosprávy. U nás mohli mestá a obce, rovnako ako regióny, určovať výšku jednej konkrétnej dane. Príslušné zastupiteľstvá rozhodli o výške dane. Bohužiaľ, vláda po trojročnom úsilí od minulého týždňa presadila, že jedna z daní, o ktorých rozhodovali regióny, tak už o nej rozhodovať nebudeme môcť," upozornil Frešo počas vystúpenia v Bruseli.

Predseda BSK dodal, že samotný fakt, že štát odoberie kompetenciu v daňovej oblasti, keď existoval príjem z jednej dane a teda aj menej závislosti na centrálnej dani, dáva veľmi zlý signál, že to bude pokračovať smerom k obciam a mestám.

Na panelovej diskusii vo Výbore regiónov sa zúčastnil aj Christophe Rouillon - zástupca francúzskeho mesta Coulaines -, zakladateľ a riaditeľ Democratic Society z Veľkej Británie Anthony Zacharzewski a predstaviteľka Európskej komisie zodpovedná za politiku občianstva Sophie Beernaertsová.

Frešo otvoril túto tému preto, lebo novelou zákona o dani z motorových vozidiel sa podľa jeho slov narúša nielen princíp fungovania a zmyslu samospráv, ale aj Európska charta miestnej samosprávy, ktorú SR ratifikovala v roku 2007. V charte sa jasne uvádza, že aspoň časť finančných zdrojov miestnych orgánov je odvodená z miestnych daní a poplatkov, výšku ktorých majú právo určovať v medziach zákona tieto miestne orgány.

Bratislavský samosprávny kraj už v zmysle uznesenia Zastupiteľstva BSK požiadal prezidenta SR Andreja Kisku, aby zákon po preštudovaní vrátil do parlamentu na opätovné prerokovanie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TIS: Slovensko v boji s korupciou pokročilo, výzvou bude prax
<< predchádzajúci článok
Zahalená žena v Abú Zabí ubodala na smrť americkú učiteľku