Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. mája 2019

Pacienta vo vegetatívnom stave opäť napojili na prístrojeLekári v utorok opäť napojili na prístroje Francúza, ktorý je už viac ako desať rokov vo vegetatívnom stave. Stalo sa tak po tom, ako parížsky odvolací súd v pondelok nariadil ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Paríž 21. mája (TASR) - Lekári v utorok opäť napojili na prístroje Francúza, ktorý je už viac ako desať rokov vo vegetatívnom stave. Stalo sa tak po tom, ako parížsky odvolací súd v pondelok nariadil obnovenie udržiavania životných funkcií 42-ročného Vincenta Lamberta. Súd vydal svoj verdikt iba niekoľko hodín po tom, ako začali lekári v nemocnici v meste Reims muža odpájať od prístrojov.


"S potešením vás môžeme informovať, že... podávanie tekutín a výživy Vincentovi Lambertovi sa obnovilo," uviedol Jean Paillot, právnik rodičov, ktorí dôrazne nesúhlasia s ukončením jeho života.

"Nie je to odročenie, ale nový štart," dodal iný právnik rodičov Jerome Triomphe s tým, že najbližším cieľom je previezť Lamberta do inej nemocnice.

Lambert je vo vegetatívnom stave po autonehode z roku 2008, pri ktorej utrpel vážne poškodenie mozgu. Tím lekárov sa zhodol na tom, že mu prestane prístrojmi podávať tekutiny i výživu, ktorými ho udržujú pri živote.

Nezhody ohľadom prípadu panovali medzi Lambertovými príbuznými. Jeho manželka podporovala rozhodnutie lekárov neudržiavať ho umelo pri živote, zatiaľ čo Lambertovi rodičia boli proti.

Ukončenie liečby povolil Francúzsku aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), pričom v prospech lekárov tento rok rozhodol aj francúzsky súd a následne v apríli Štátna rada, ktorá je najvyšším správnym súdom v krajine.

Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím tento mesiac požiadal Francúzsko, aby rozhodnutie o odpojení Lamberta od prístrojov pozastavilo, kým vo veci uskutoční vlastné vyšetrovanie, čo by mohlo trvať roky.

Lambertov prípad podnietil vo Francúzsku diskusiu o eutanázii.

Francúzska legislatíva povoľuje tzv. pasívnu eutanáziu pre vážne chorých alebo zranených pacientov, u ktorých nie je nádej na vyliečenie, pričom im zastavia liečbu udržujúcu ich pri živote. Aktívna eutanázia, pri ktorej niekto zámerne spôsobí smrť pacienta, je v krajine nelegálna i napriek snahám zákony zmierniť.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zavedenie povinnej predškolskej dochádzky je prínosom, tvrdí Á. Ravasz
<< predchádzajúci článok
USA varujú, že aj čínske drony by mohli kradnúť údaje

Pacienta vo vegetatívnom stave opäť napojili na prístroje - diskusné fórum čitateľov