Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. augusta 2009

Pakistanskí vojaci zabili v Údolí Svát 30 bojovníkov TalibanuPakistanskí vojaci zabili v bojoch pozdĺž nepokojného severozápadného Údolia Svát najmenej 30 príslušníkov Talibanu. Krátko pred zásahom vládnych zložiek zomrelo pri samovražednom útoku na ...Zdieľať
ISLAMABAD 31. augusta (WEBNOVINY) - Pakistanskí vojaci zabili v bojoch pozdĺž nepokojného severozápadného Údolia Svát najmenej 30 príslušníkov Talibanu. Krátko pred zásahom vládnych zložiek zomrelo pri samovražednom útoku na policajnej stanici 17 mladých kadetov. V pondelok o tom informovala pakistanská armáda. Po nedeľňajšom útoku začali vojaci prehľadávať územie a boje pokračovali aj počas noci z nedele na pondelok. Podľa iného zdroja zahynul pri troch samostatných operáciách v Údolí Svát jeden vládny vojak.


"Bezpečnostné zložky obkľúčili skupinu militantov, s ktorými bojovali neskoro do noci," uviedol zdroj z prostredia armády a potvrdil smrť najmenej tridsiatich militantov.

Počet obetí samovražedného útoku v pakistanskom Údolí Svát, ktoré je centrom islamských militantov, stúpol na 17. Útok sa odohral počas výcviku nových regrútov v hlavnom meste Údolia Svát Mingora. Ide o jeden z najväčších útokov zo strany povstalcov, odkedy pakistanská vláda vyhlásila, že nad provinciou získala kontrolu.

Údolie Svát, ktoré bolo ešte pred dvoma rokmi centrom turizmu, sa v roku 2007 stalo dejiskom islamského povstania na čele s radikálnym duchovným Maulánom Fazlulláhom. Pakistanská vláda vo februári po dvoch rokoch bojov s militantmi nakoniec súhlasila s tým, že v oblastiach na severozápade krajiny bude platiť nimi presadzované prísne islamské právo šaría. Vládne sily však nakoniec začali novú ofenzívu proti Talibanu koncom apríla po tom, čo sa bojovníci hnutia napriek mierovej dohode priblížili k hlavnému mestu Islamabad na necelých 100 kilometrov. Pakistan v máji vypísal odmenu vo výške piatich miliónov rupií (44 800 eur) za informácie, ktoré by viedli k Fazlulláhovmu dolapeniu.

SITA/AP/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Premiér je za zachovanie Dňa Ústavy SR ako štátneho sviatku
<< predchádzajúci článok
Ústava nie je nežný trhací kalendár, tvrdí Čaplovič