Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. apríla 2006

Palestína neustúpi západnému vydieraniuPalestínske vládne hnutie Hamas nezmení svoju politiku ani po tom, ako Spojené štáty a Európska únia v piatok oznámili pozastavenie finančnej pomoci pre palestínsku samosprávu.Zdieľať
GAZA 8. apríla (WN/SITA/AP) - V sobotu to oznámil palestínsky premiér Ismáíl Haníja, ktorý označil postoj západu za "vydieranie".

"Vzhľadom na nespravodlivé rozhodnutia západu a vlády Spojených štátov chcem potvrdiť, že toto obliehanie a táto blokáda má iba jeden ciel, vydierať (palestínsku) vládu," povedal Haníja. "Nebudú nás vydierať a nedokážu nás prinútiť, aby sme sa vzdali práv a princípov palestínskeho ľudu," dodal.

Hamas priznáva, že palestínsky samospráva je na pokraji kolapsu. Ak nepríde zahraničná pomoc, 140 tisíc štátnych zamestnancov nedostane výplatu. Na ich platoch je pritom závislá asi tretina obyvateľov Palestíny.

Palestínska samospráva, v ktorej dominuje militantné hnutie Hamas, utrpela v piatok dva údery, keď Brusel a Washington oznámili, že prerušujú priamu pomoc. Dôvodom zastavenie pomoci je neochota Hamasu uznať Izrael, zrieknuť sa násilia a dodržiavať mierové dohody z minulosti.

FOTO : SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda sa nemá zbavovať zodpovednosti za štrajk zdravotníkov
<< predchádzajúci článok
Pochovali obete útoku na šiitskú mešitu v Bagdade

Palestína neustúpi západnému vydieraniu - diskusné fórum čitateľov