Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. februára 2010

PAN KI-MUN: Riešenie cyperskej otázky je možnéGenerálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun krátko pred novým kolom rokovaní o zjednotení rozdeleného Cypru uviedol, že riešenie je možné a je na dosah ...Zdieľať
Foto: SITA, AP


LARNAKA 1. februára (WEBNOVINY) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun krátko pred novým kolom rokovaní o zjednotení rozdeleného Cypru uviedol, že riešenie je možné a je na dosah ruky. Pan Ki-mun sa tak vyjadril v nedeľu po príchode do Larnaky, kde sa v pondelok stretne s vrcholnými predstaviteľmi znepriatelených republík. Napriek tomu, že vyjednávanie stagnuje už 16 mesiacov, sa Pan domnieva, že uspieť v tomto procese si vyžaduje guráž, flexibilitu a víziu, ako aj cit pre kompromisy. Informovala o tom britská BBC.

Pan Ki-mun sám priznal, že si nerobí veľké ilúzie o jednoduchosti cyperskej otázky, rovnako ani v súvislosti s rozsahom problému a komplikáciách, ktoré treba vyriešiť. Sám je však presvedčený, že aj napriek tomu je možné nájsť riešenie, a to je na dosah ruky.

Šéf OSN bude v pondelok rokovať s lídrom cyperských Grékov prezidentom Demetrisom Christofiasom a lídrom cyperských Turkov Mehmetom Alim Talatom. Mierové rokovania pod záštitou OSN spustili s veľkými očakávaniami v septembri 2008. Proces sa však postupom času spomaľuje a analytici sú skeptickí, či sa vôbec podarí ideu zjednoteného Cypru naplniť.

Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď turecká armáda obsadila sever ostrova po puči, ktorého cieľom malo byť jeho pripojenie ku Grécku. Turci na severe ostrova v roku 1983 vyhlásili vlastnú republiku, ktorú však uznáva iba Ankara. Bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan predložil plán zjednotenia, ktorý predpokladal zachovanie značnej autonómie pre obe strany. V roku 2004 sa k plánu vyjadrili obyvatelia oboch častí v referendách, pričom cyperskí Gréci ho odmietli. Okrem oficiálnej Cyperskej republiky je na ostrove aj Severocyperská turecká republika.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Kórei po streľbe na hranici obnovili rozhovory
<< predchádzajúci článok
Železničná doprava sa po kalamite stabilizovala