Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. septembra 2007

Parlament by mal potvrdiť Putinovho nominanta na premiéraO nominantovi ruského prezidenta Vladimira Putina na premiérsky post Viktorovi Zubkovovi bude v piatok rozhodovať parlament. Dolná komora ruského parlamentu Štátna duma ho na poste s najvyššou ...Zdieľať

MOSKVA 14. septembra (WEBNOVINY) - O nominantovi ruského prezidenta Vladimira Putina na premiérsky post Viktorovi Zubkovovi bude v piatok rozhodovať parlament. Dolná komora ruského parlamentu Štátna duma ho na poste s najvyššou pravdepodobnosťou potvrdí. Vo štvrtok získal Zubkov prísľub od lídrov prokremeľských strán, že jeho kandidatúru v parlamente podporia. Ruskí komunisti, ktorí pôsobia v opozícii, avizovali, že ho nepodporia. Zmena na premiérskom poste prišla v čase, keď sa v krajine začína vyostrovať politické napätie v súvislosti s nadchádzajúcimi parlamentnými a prezidentskými voľbami. Putin, ktorému ústava nedovoľuje, aby zastával prezidentský post dlhšie ako dve volebné obdobia, musí v marci odstúpiť a prenechať kreslo svojmu nástupcovi, ktorý vzíde z volieb. Analytici očakávajú, že po marcových voľbách moc hladko prejde z jedných rúk do druhých za asistencie mašinérie štátnych médií. Putin trvá na tom, že Rusi si svojho nového prezidenta vyberú slobodne v spravodlivých voľbách.

Zubkov vo štvrtok povedal, že nevylučuje ani prípadnú kandidatúru na prezidentský úrad. V piatok predstúpi pred poslancov, ktorým odprezentuje priority svojej novej vlády. Jeho prejav sa podľa neho bude koncentrovať na makroekonomickú politiku, regionálny rozvoj a priemysel.

Ruský denník Kommersant prišiel vo svojom piatkovom vydaní s názorom, ktorý zastávajú aj niektorí analytici, že Putin chce, aby Zubkov zostal na premiérskom poste aj pod novým prezidentom ako symbol kontinuity. "Putinove vlastné slová naznačujú, že pán Zubkov by sa stal zosobnením kontinuity ako starý premiér za vlády nového prezidenta," napísal Kommersant. Denník citoval Putinove slová, ktoré vyriekol počas štvrtkovej prechádzky ruským vidiekom, že "systém vlády tak bude fungovať bez narušenia vo volebnom období a bezprostredne po jeho skončení".

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pozvánka na konferencie ITAPA Fórum a ITAPA Afternoon
<< predchádzajúci článok
SR je v rámci EÚ v cenách benzínu naďalej dvanásta