Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. augusta 2006

Parlament schválil Janukovyča na poste premiéra UkrajinyUkrajinský parlament v piatok potvrdil Viktora Janukovyča na poste nového premiéra. 271 poslancov hlasovalo za Janukovyča, deväť bolo proti a mnohí ďalší sa hlasovania zdržali, alebo sa na hlasovaní ...Zdieľať

KYJEV 4. augusta (WEBNOVINY) - Ukrajinský parlament v piatok potvrdil Viktora Janukovyča na poste nového premiéra. 271 poslancov hlasovalo za Janukovyča, deväť bolo proti a mnohí ďalší sa hlasovania zdržali, alebo sa na hlasovaní nezúčastnili. Po hlasovaní si Janukovyč potriasol rukou s prezidentom Viktorom Juščenkom. Za potlesku nový premiér so širokým úsmevom prijímal gratulácie. Poslanci z Juščenkovho bloku ostali v tichosti sedieť. Predseda parlamentu Oleksandr Moroz potom nasmeroval Janukovyča k sedadlám určeným pre predstaviteľov vlády so slovami: "Toto je vaše kreslo."

V marcových parlamentných voľbách vyhrala Strana regiónov novozvoleného premiéra, ktorá utvorila koalíciu so socialistami a komunistami. Juščenko s jeho nomináciou súhlasil vo štvrtok, čím odmietol výzvy na rozpustenie parlamentu a vypísanie nových parlamentných volieb. "Som si istý, že táto vláda bude fungovať. Som pripravený prevziať túto zodpovednosť na seba. Ak ma podporíte, budeme spolupracovať," povedal Janukovyč vo svojom krátkom prejave pred poslancami.

Juščenkovmu štvrtkovému rozhodnutiu predchádzali 11-hodinové rokovania s Janukovyčom, ktorých výsledkom bolo podpísanie memoranda o národnej jednote. Janukovyč sa v ňom zaviazal, že bude pokračovať v prezidentovej vnútornej a zahraničnej politike, čo znamená, že jeho nová koaličná vláda bude dodržiavať prozápadné a reformné smerovanie krajiny. Memorandum podpísali aj koaliční partneri Strany regiónov, komunisti a socialisti, ktorí majú v 450-miestnom parlamente spolu 240 kresiel. Memorandum o národnej jednote potvrdzuje novovzniknutú koalíciu a dáva jej tak určitý právny základ. Odporcovia nového partnerstva medzi bývalými úhlavnými nepriateľmi z čias oranžovej revolúcie označujú prezidentov krok za zradu a dohodu o národnej jednote považujú za právne nezáväznú.

SITA, AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odsúdili pozorovateľov prezidentských volieb v Bielorusku
<< predchádzajúci článok
Izraelské útoky obmedzili humanitárnu pomoc do Libanonu