Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. mája 2006

Patkoló chce od Csákyho odpočet činnostiRómska iniciatíva Slovenska (RIS) vyzýva podpredsedu vlády Pála Csákyho, aby predstúpil pred verejnosť a najmä pred Rómov a predložil odpočet svojej osemročnej činnosti vo funkcii podpredsedu vlády ...Zdieľať

BRATISLAVA 18. mája (WN/SITA) - Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) vyzýva podpredsedu vlády Pála Csákyho, aby predstúpil pred verejnosť a najmä pred Rómov a predložil odpočet svojej osemročnej činnosti vo funkcii podpredsedu vlády pre národnostné menšiny a ľudské práva. Na dnešnej tlačovej besede to povedal predseda RIS Alexander Patkoló. RIS sa zdá, že Csáky na celej čiare zlyhal a okrem usporiadania konferencií, seminárov a účelových folklórnych vystúpení rómskych súborov pred európskou komisiou sa celá rómska národnostná menšina aj jeho zásluhou dostala do ešte väčšieho marazmu a chudoby. "Dôkazom absolútnej neschopnosti podpredsedu vlády je enormný nárast rómskych osád za posledné roky, obrovský počet neplatičov bytov pre zvýšenú nezamestnanosť Rómov a sústavné porušovanie elementárnych ľudských práv voči tejto menšine," konštatoval Patkoló.

Podobný odpočet práce by podľa neho mal predložiť aj predseda vlády Mikuláš Dzurinda, ktorý si, ako Patkoló uviedol, dal do programového vyhlásenia svojej vlády riešenie rómskej problematiky ako svoju prioritu. "RIS, ale aj všetci ostatní občania môžu na vlastné oči dennodenne vidieť, kam Dzurinda s Csákym prioritne Rómov dostali," povedal Patkoló.

Patkoló vyzýva všetkých Rómov, aby sa 17. júna zúčastnili na parlamentných voľbách a prestali veriť "prefíkaným a falošným gádžom" a krúžkovali svojich rómskych zástupcov na kandidátke HZD pod číslami 149 - predsedu RIS Alexandra Patkolóa, číslo 150 patrí prvému podpredsedovi Václavovi Kappelovi. "Budeme na našich Rómov apelovať, aby zobrali od každého, kto im niečo bude dávať v predvolebnej kampani, či už to budú peniaze, jedlo alebo nejaké materiály, ale v prípade volieb sa na neho doslova vykašľali a krúžkovali nás, Rómov," dodal.

"Strany, kým sedia v parlamente, sa vyjadrujú o Rómoch iba dehonestujúco, nezaujímajú sa o nás a teraz pred voľbami by chceli zrazu získať naše hlasy," tvrdí Patkoló. Falošní nie sú podľa neho iba Pál Csáky a Mikuláš Dzurinda a strany SMK a SDKÚ, ktoré reprezentujú, ale aj strana SMER na čele s Robertom Ficom, ktorá falošne sľubuje sociálne istoty, ako aj Slobodné fórum Zuzany Martinákovej, ktorá podľa Patkolóa "prezliekla nie kabát, ale blúzku."

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Okresnom súde v Prešove pokračuje proces s Mikulášom Č.
<< predchádzajúci článok
PPP a verejná prezentácia riešenia ÚPVS

Patkoló chce od Csákyho odpočet činnosti - diskusné fórum čitateľov