10. augusta 2008

Phelpsovo prvé zlato v pretekoch na 400 m

Americký plavec Michael Phelps získal v nedeľu svoju prvú zlatú medailu na Hrách X XIX. olympiády v Pekingu, keď suverénnym spôsobom zvíťazil v pretekoch na 400 m polohové preteky a časom 4:03,84 min ...

PEKING 10. augusta (WEBNOVINY) - Americký plavec Michael Phelps získal v nedeľu svoju prvú zlatú medailu na Hrách X XIX. olympiády v Pekingu, keď suverénnym spôsobom zvíťazil v pretekoch na 400 m polohové preteky a časom 4:03,84 min utvoril nový svetový rekord. Jeho predchádzajúce maximum z júna tohto roku v Omahe malo hodnotu 4:05,25, čo znamená, že sa zlepšil o skvelých 1,41 s. Je to už Phelpsov ôsmy svetový rekord na tejto trati. Dvadsatriročný rodák z Baltimore získal v poradí siedme olympijské zlato a celkovo deviaty kov pod piatimi kruhmi. Američan o viac ako dve sekundy zdolal strieborného Maďara Lászlóa Cseha, bronz si vybojoval jeho krajan Ryan Lochte. Phelps začal svoju cestu za rekordnými ôsmymi zlatými medailami famózne a pred očami prezidenta USA Georga W. Busha ukázal, že je vo fantastickej forme. "Víťazstvo ma teší, boli to dosť emotívne preteky. Vedel som, že to bude ťažké. Nebol som spokojný, keď som po 200 metroch videl, že nemám takmer žiadny náskok. Tak som na prsiarskom úseku trochu pridal a voľný spôsob bol už úplny zjazd, alebo čistý adrenalín," uviedol v cieli vysmiaty Američan, ktorý sa už druhýkrát snaží prekonať svojho legendárneho krajana Marka Spitza. Ten získal doteraz ako jediný športovec na olympijských hrách až sedem zlatých medailí. Phelpsov prvý pokus pred štyrmi rokmi v Aténach nevyšiel, keď si z gréckej metropoly odviezol šesť najcennejších kovov a dve bronzové medaily. Výsledky MUŽI 400 m pol. pret. : 1. Michael Phelps (USA) 4:03,84 - svetový rekord, 2. László Cseh (Maď.) 4:06,16, 3. Ryan Lochte (USA) 4:08,09, 4. Alessio Boggiatto (Tal.) 4:12,16, 5. Martin Luca (Tal.) 4:12,47, 6. Gergö Kis (Maď.) 4:12,84, 7. Brian Johns (Kan.) 4:13,38, 8. Thiago Pereira (Braz.) 4:15,40 SITA, AFP