13. augusta 2016

Piate kolo Fortuna Ligy prinieslo len jednogólové rozdiely

Na snímke vľavo brankár Trenčína Adrián Chovan, druhý zľava Ákos Szarka (DAC) a tretí zľava Rafael Da Silva (Trenčín) v zápase 5. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FK DAC 1904 Dunajská Streda - AS Trenčín 13. augusta 2016 v Senci. ...

Na snímke vľavo brankár Trenčína Adrián Chovan, druhý zľava Ákos Szarka (DAC) a tretí zľava Rafael Da Silva (Trenčín) v zápase 5. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FK DAC 1904 Dunajská Streda - AS Trenčín 13. augusta 2016 v Senci. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 13. augusta (TASR) - Hráči sa ešte poriadne ani nezapotili a už v 22. sekunde padol prvý gól zápasu, po centri z ľavej strany otvoril skóre z prvej Lawrence - 0:1. Po rozohrávke chcela zaútočiť Dunajská Streda, ale Trenčania opäť udreli, v 4. minúte trafil do čierneho Kalu - 0:2. Pre majstra to bol parádny začiatok. Nepriaznivý stav mohol znížiť Szarka, strelou z ľavej strany tesne minul Chovanovu bránu. V 20. minúte pohrozil ďalším pokusom domáci Šabala, ale brankár bol na mieste. Po úvodnom nápore sa hralo prevažne medzi dvomi šestnástkami. V 30. minúte predviedli domáci peknú akciu, na konci zamieril do brány Šabala, ale gól pre ofsajd neplatil. O dve minúty neskôr po rohovom kope sa lopta dostala k Pačindovi, ale jeho strela tesne minula bránu. V 35. minúte to vyskúšal strelou Kalu, ale Tofiloski bol na mieste. V 38. minúte mohla zasa znížiť Dunajská Streda, Polievka sa predral do šestnástky po pravej strane, no Szarka po jeho prihrávke prekopol bránu.

V druhom polčase to bol tvrdý boj na oboch stranách, viac aktívnejšia bola Dunajská Streda. Prvá vážnejšia šanca prišla v 67. minúte, Kalu strelou trafil žrď. V 69. minúte pridali Trenčania aj tretí gól, po prihrávke Kalua z pravej strany sa nepomýlil Bala - 0:3. Po treťom góle hra trochu upadla. Až v 81. minúte napokon znížila Dunajská Streda, Szarka sa snažil uniknúť medzi dvomi obrancami, obišiel aj brankára Chovana a loptu poslal do brány - 1:3. O dve minúty neskôr unikol pre zmenu Šabala, išiel sám na brankára, ale Chovan pri vybehnutí strelu kryl. Dorážajúceho Szarku obrancovia faulovali a nariadený pokutový kop domáci útočník premenil - 2:3. Následne mal vyrovnávajúci gól na hlave Kwin, po rohom kope však zamieril vedľa.

FC DAC 1904 Dunajská Streda - AS Trenčín 2:3 (0:2)

81., 85. Szarka (druhý z 11 m) - 1. Lawrence, 4. Kalu, 69. Bala. Rozhodoval: Vnuk, ŽK: Kwin, Šabala - Rafael, Baez, Kalu, Ket, 1612 divákov

Zostavy a striedania:

DAC:
Tofiloski - Brašeň (79. Simon Pambou), Michalík, Kwin, Németh Zs. (44. Szépe) - Polievka (57. Vida), Huk, P. Nagy, Pačinda - Szarka, Šabala

Trenčín: Chovan - Šulek, Ket, Rafael, Holúbek - Baez - Kalu (79. Mikeš), Jančo (85. Kleščík), Lawrence, Bala (71. Johnson) - Janga

MFK Ružomberok – Slovan Bratislava 3:2 (2:0)

Najprv maximálna opatrnosť dominovala na oboch stranách, neskôr im chýbala odvážnejšia ofenzívna snaha. Po "rozbehovej" dvadsaťminútovke už zápas dostal šmrnc. V 21. min. na pravom kraji nabral rýchlosť Daniel, poslal center do "malého vápna", nabiehajúci Mareš už však nestihol usmerniť loptu do brány. Vzápätí na druhej strane Kubík dostal ideálny pas za domácu obranu, zvnútra šestnástky ľavačkou napálil a Macík vytiahol bravúrny zákrok. V 25. min. zase "belasých" podržal Mucha, keď z bezprostrednej blízkosti hlavou zakončil P. Maslo, ktorému po Saparovom centri loptu predĺžil bratranec J. Maslo. V 30. min. Holanďan Ligeon fauloval prenikajúceho Gala-Andrezlyho a J. Maslo z 26 m z priameho kopu prízemnou strelou prekonal Muchu. Liptáci potom zovreli dezorientovaných hostí a vyústením ich tlaku bol druhý úspechz kopačky Mareša.

Slovan sľubne vstúpil do druhého dejstva. Dve štipľavé rany Soumaha tesne minuli cieľ a jeho tretí pokus zase stroskotal na obetavom J. Maslovi. V 56. min. ale tretí raz udreli domáci a na konci rýchlej okuľahodiacej kontry boli Chrien a Mareš, pričom tretí menovaný zasunul loptu do pravého kúta bratislavskej svätyne. V 74. min. mal Mareš na dosah hetrik, perfektne si v bratislavskej šestnáste zasekol Laczkóa a Mucha len reflexívne pravou nohou zabránil štvrtej pohrome. V 82. min. Priskin zužitkoval center Sekuliča a zblízka hlavou upravil stav na 3:1. O štyri minúty nato si Ružomberčania vydýchli po hlavičke Oršulu, ktorá tesne minula priestor medzi žrďami. Slovan predsa ešte záver zdramatizoval, v 90. De Kamps ďalekonosnou ranou znížil na 2:3.

30. J. Maslo, 42. Mareš, 56. Mareš – 82. Priškin, 90. De Kamps. Rozhodoval: Chmura, ŽK: Gal-Andrezly, Macík - Saláta, Ligeon, Barnet, 2869 divákov

Ružomberok:
Macík – P. Maslo, J. Maslo, Kružliak, Kupec – Nagy – Daniel (88. Faško), Sapara (69. Ďubek), Chrien, Gal-Andrezly – Mareš (76. Lačný)

Slovan: Mucha – Ligeon (59. Kotula), Saláta, Sekulič, Barnet (67. Laczkó) – Savičevič, De Kamps – Scheet (59. Oršula), Soumah, Kubík – Priškin

MŠK Žilina – Spartak Myjava 1:0 (0:0)

Žilinčania sa v totožnej jedenástke ako v uplynulých dvoch ligových dueloch pustili do Myjavy od úvodu a túžili čo najskôr otvoriť skóre. Viaceré šance aj situácie po rohových kopoch domácich však ostali nevyužité a hra sa postupne vyrovnala. Na opačnej strane nedokázal v 13. min. zakončiť v dobrej šanci Sládek a v 17. min. zastavil gólovú hlavičku Hlohovského na čiare Pavlík. V 22. min. mal najväčšiu šancu Nigérijčan Otubanjo, ale center Škvarku z pravej strany nedokázal zblízka vďaka skvelej reakcii Hrušku dopraviť do siete. Myjavčania mali potom dobrý úsek hry, keď pohrozili z niekoľkých šancí a najmä Machovcov priamy kop z 22 metrov v 28. min. volal po góle, ale lopta letela iba tesne nad brvno. O minútu ešte Ostojič zblízka pätičkou tečoval v päťke Kukoľovu prihrávku a lopta iba tesne minula ľavú žrď Volešákovej brány. Diváci sa nenudili, hra sa odvíjala pred oboma bránami, ale gólu sa v prvej polovici zápasu nedočkali.

V úvode druhej časti sa domáci snažili prekonať myjavskú obranu a po deviatom rohu sa im to aj podarilo. Žilinčania zakombinovali v 16-tke, Škvarka z bránkovej čiary nahral pred bránu Vavrovi a ten rozvlnil sieť za Hruškom. Šošoni boli pri chuti a snažili sa navýšiť vedenie, ale v 62. min. pokus Hlohovského z priameho kopu Hruška chytil. Myjavu domáci nepúšťali príliš pred bránu a diktovali tempo hry. V 67. min. sa po peknej kombinácii nepresadil opäť Hlohovský a v 78. min. neprekvapil Volešáka z priameho kopu Machovec. Myjava sa v posledných minútach zápasu osmelila a snažila sa o vyrovnanie, ale Žilinčania si tesné víťazstvo postrážili a naďalej vedú ligovú tabuľku.

Gól:
53. Vavro. Rozhodoval: Glova, ŽK: Mazáň, Špalek – Duga, Marček, Sládek, 2665 divákov

Žilina
: Volešák – Mabouka, Vavro, Králik, Mazáň – Diaz (80. Káčer), Pečovský, Škvarka – Špalek, Otubanjo (90. Mandiangu), Hlohovský (71. Ceesay)

Myjava:
Hruška – Beňo, Ostojič, Pavlík, Machovec – Duga, Marček – Brigant, Sládek (84. Holiš), Kukoľ (76. Copko) – Kolár (69. Sabler)

ViOn Zlaté Moravce - FK Senica 0:1 (0:0)

Stretnutiu predchádzala milá udalosť, keď páni Ondrej a Škula zablahoželali domácemu matadorovi medzi tromi žrďami Pavlovi Kováčovi k jeho 42. narodeninám. Od úvodnej minúty to boli domáci, ktorí sa tlačili do ofenzívy. V 7. minúte Orávikov center na zadnú žrď našiel Válovčana, ktorého hlavička skončila na pravej žrdi Šullovej brány. "Záhoráci" pohrozili v 17. minúte, keď striedajúci Turina sa rútil sám na Kováča, ale ten v páde nohami loptu vytlačil na roh. Po polhodine hry sa Válovčan šikovne uvoľnil na hranici šestnástky a jeho strela len tesne minula pravú žrď. V 41. minúte si narazil Boszorád s Orávikom, ale pozorný Šulla hosťujúceho hráča k strele nepustil.

Po zmene strán diváci veľa futbalovej krásy nevideli. Hralo sa prevažne medzi šestnástkami s množstvom nepresností a nedovolených zákrokov na oboch stranách. Po hodine hry sa domáci vehementne dožadovali pokutového kopu po zákroku na Válovčana, do vedenia však išli hostia v 71. minúte. Pintér úplne nezmyselne poslal loptu do vlastného pokutového územia, kde bol iba zabudnutý Turyna a ten ju bez problémov "upratal" do prázdnej brány. Skóre sa mohlo zmeniť v 83. minúte, keď Březinova strela z priameho voľného kopu z 30 m skončila na pravej žrdi. V nadstavenom čase sa už domáci radovali z vyrovnávajúceho gólu, ten však pre ofsajd neplatil.

Gól:
71. Turyna. Rozhodoval: Horváth, ŽK: Obročník, Ranko - Mráz, Kratochvíl, Turyna, 1468 divákov.