Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. novembra 2010

Pivovarníci sú proti zvýšeniu spotrebnej dane z pivaSlovenské združenie výrobcov piva a sladu je sklamané štvrtkovým rozhodnutím Koaličnej rady odporučiť poslancom parlamentu, aby schválili ďalšie významné ...Zdieľať
pivo Foto: Ilustračné foto SITA, APBRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) - Slovenské združenie výrobcov piva a sladu je sklamané štvrtkovým rozhodnutím Koaličnej rady odporučiť poslancom parlamentu, aby schválili ďalšie významné zvýšenie spotrebnej dane pri malých pivovaroch o 22 % a pri veľkých o 27%. "Po množstve odborných argumentov, detailných analýz a vysvetľovaní, prečo ďalšie významné zvýšenie spotrebnej dane je likvidačné pre pivovary, považujeme rozhodnutie Koaličnej rady za ignorovanie a podcenenie budúceho vývoja tak dôležitého sektora hospodárstva, akým je pivovarníctvo," uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Roman Šusták. Pôvodný návrh bol zvýšiť sadzbu dane pre oba druhy pivovarov o 49 %. Vláda podľa pivovarníkov neférovo diskriminuje pivo voči ostatným sektorom, najmä voči vínu s nulovou spotrebnou daňou. "Mrzí nás, že sa pivo stalo predmetom politických dohôd, a nie predmetom odbornej diskusie a korektného rozhodovania," dodal Šusták.


Základná sadzba spotrebnej dane z piva bude podľa návrhu 20,955 eur, čo je nad úrovňou Rakúska a Slovensko sa tak stane 17. najvyššie zdanenou krajinou v Európskej únii.

"Slovenské pivovarníctvo zažilo po roku 2003 jedno zo svojich najťažších období, keď došlo k 100-percentnému zvýšeniu spotrebnej dane z piva. Dôsledkom tohto zvýšenia sa znížila produkcia piva na Slovensku o tretinu v priebehu šiestich rokov. Zavrelo sa sedem pivovarov a o prácu prišlo viac ako 1 200 zamestnancov," uviedol Šusták. Ďalšie neopodstatnené a odborne nezdôvodnené zvýšenie spotrebnej dane z piva podľa združenia zhorší situáciu v pivovarnícko - sladovníckom sektore najmä v tomto období, keď sa ešte nevyrovnal s následkami hospodárskej a finančnej krízy, ktorá negatívne zasiahla i do ekonomiky slovenských pivovarov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V 1.vlne intervenčného predaja sa predalo 11 600 ton jačmeňa
<< predchádzajúci článok
Koaličná rada sa preniesla na pôdu Úradu vlády