Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. apríla 2007

Plánované zavedenie eura hodnotí pozitívne 49 % SlovákovObčania Slovenska stále vnímajú rozhodnutie zaviesť v krajine spoločnú európsku menu euro rozporuplne. Vyplýva to z výsledkov aprílového prieskumu agentúry Focus, podľa ktorých hodnotí ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Občania Slovenska stále vnímajú rozhodnutie zaviesť v krajine spoločnú európsku menu euro rozporuplne. Vyplýva to z výsledkov aprílového prieskumu agentúry Focus, podľa ktorých hodnotí prijatie eura pozitívne 49 % opýtaných, naopak negatívne toto rozhodnutie vníma 43 % opýtaných. Oproti rovnakému prieskumu z júna 2005 sa tak pozitívne vnímanie prijatia spoločnej európskej meny zvýšilo iba o 3 percentuálne body, o jeden percentuálny bod sa však zvýšil aj negatívny pohľad občanov. Osem percent opýtaných sa v aprílovom prieskume k výhodnosti prijatia eura nevedelo vyjadriť. Prieskum sa uskutočnil od 3. do 10. apríla na vzorke 1 013 respondentov.

Približne tretina všetkých respondentov sa pritom domnieva, že zavedenie spoločnej meny bude mať pre nich a ich rodiny pozitívne dôsledky. Naopak, viac ako polovica opýtaných očakáva, že zavedenie eura bude mať pre nich a ich rodiny negatívne dôsledky. Ani v očakávaní vplyvu zavedenia eura na ekonomiku Slovenska nie je optimistická väčšina Slovákov. Pozitívne dôsledky prijatia spoločnej európskej meny totiž očakáva 48 % opýtaných, naopak negatívne vplyvy na ekonomiku krajiny očakáva 34 % respondentov a zvyšných 18 % sa k tejto otázke nevedelo vyjadriť.

V porovnaní s prieskumom z roku 2005 sa však výraznejšie zvýšila informovanosť občanov Slovenska o samotnom plánovanom zrušení slovenskej koruny a zavedení eura od roku 2009. Kým v júni 2005 o tomto pláne počulo 89 % opýtaných, v apríli tohto roka to už bolo 97 %. Dve percentá respondentov o plánovanom prijatí eura v roku 2009 ešte nepočulo a 1 % si nevedelo spomenúť, či takúto informáciu zachytili.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Číňanov horolezec M. Hudák v Himalájach zahynul
<< predchádzajúci článok
Podľa výročnej správy mala SMK v r. 2006 zisk vyše 28 mil. Sk

Plánované zavedenie eura hodnotí pozitívne 49 % Slovákov - diskusné fórum čitateľov

Pozítivne hodnotenie1.5. 9:00:07