Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

12. decembra 2020

Plastové slamky a taniere už nebudú na podujatiach zadarmo, navrhujú ich spoplatniťPoskytovanie jednorazových plastov na podujatiach by malo byť spoplatnené sumou minimálne 50 centov za jeden kus jednorazového plastu.Zdieľať
plastový riad

 

Spoplatniť alebo nahradiť

Vyplýva to z návrhu novely zákona o odpadoch, ktorú Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) posunulo do medzirezortného pripomienkového konania.

Envirorezort v dôvodovej správe uvádza, že cieľom novely je znížiť spotrebu jednorazových plastov. Na verejných podujatiach by preto organizátori mali jednorazové plasty buď spoplatniť alebo ich nahradiť inými, vhodnejšími výrobkami.

Novela zákona má zároveň od roku 2025 zaviesť výrobcom povinnosť, aby PET fľaše obsahovali aspoň 25-percentný podiel recyklovaného plastu, do roku 2030 sa musí zvýšiť na 30 percent.

Viečka by mali zostať pripevnené k obalu

MŽP SR pre agentúru SITA uviedlo, že pre jednotné vykonávanie tejto povinnosti v rámci celej Európskej únie pripraví Európska komisia vykonávací akt, ktorý stanoví pravidlá výpočtu a overovania podielu recyklovaných plastov vo fľašiach.

Od 3. júla 2024 bude zároveň možné uvádzať na trh určité nápojové obaly len za predpokladu, že uzávery alebo viečka vyrobené z plastu, ostanú počas zamýšľaného používania výrobku pripevnené k nápojovým obalom.

Návrh novely zákona predložilo MŽP SR do medzirezortného pripomienkového konania vo štvrtok 10. decembra. Pripomienkovanie návrhu bude pre zainteresované strany možné do 1. januára 2021.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Britskí a ruskí vedci spolupracujú na teste kombinácie oxfordskej vakcíny a Sputnika V
<< predchádzajúci článok
Vláda chce zakázať predaj nepotravinového tovaru v obchodných reťazcoch počas lockdownu